از لحاظ تاریخی آشوریان، بابلی ها و مصریان اولین اقوامی بودند که روغن بنفشه را کشف کردند. روغن بنفشه در بین این اقوام برای مراسم مذهبی و مومیایی کردن استفاده می شد. روغن بنفشه از عصاره پوست درخت به وجود می آید. شیره این درخت به سرعت سفت می شود و به شکل قطرات گلابی شکل خراشیده می شود. بالاترین کیفیت این شیره به رنگ روشن و نقره ای و کم کیفیت ترین آن به رنگ قهوه ای و زرد است. امروزه اسانس این روغن، به دست آمده از تقطیر بخار رزین، به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و دارای ارزش درمانی بسیار بالایی است.

فواید روغن بنفشه برگرفته از تجربیات شخصی

۱٫ کمک به بهبود زخم های ایجاد شده با چاقو، خراش، و سوختگی. برای بهره گیری از فواید بیشتر، ابتدا روغن اسطوخودوس و سپس روغن بنفشه را بر روی پوست بمالید. ترکیبی از این دو روغن برای بهبود زخمها بسیار شگفت انگیز است.

۲٫ پشتیبانی نورولوژیک

روغن بنفشه احتمالا بهترین روغن برای حمایت از عصب شناخته شده است. این روغن به خصوص در عملکرد سیستم عصبی مرکزی موثر است. بدون شک فواید روغن بنفشه برای بهبود تمرکز و متعادل سازی احساسات بهتر از داروهای شیمیایی است.

۳٫ کاهش و محو زخم ها

تنها کافی است دو الی سه قطره روغن بنفشه و روغن نارگیل را ترکیب کنید و مستقیما بر روی پوست بمالید.

۴٫ تقویت سیستم ایمنی بدن

روزانه ماساژ چند قطره از روغن بنفشه بر روی قوزک پا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. همچنین می توانید پیش از خواب چند قطره از روغن را در نواحی مختلف خانه و یا برروی تخت خواب پخش کنید.

۵٫ کاهش استرس و اضطراب

روغن بنفشه باعث آرامش و حس راحتی می شود. هنگامی که استرس دارید شما می توانید به راحتی چند قطره روغن بنفشه و یکی از روغن های پایه (نارگیل، زیتون و…) را ترکیب و بر پشت گردن خود بمالید.

۶٫ هورمون ها و حافظه

روغن بنفشه می تواند در تعادل سازی هورمون ها و بهبود حافظه کمک کند.

۷٫ پیری پوست

چند قطره روغن بنفشه و روغن نارگیل را باهم ترکیب کنید و بر پوست خود بمالید. همچنین می توانید چند قطره روغن بنفشه را به مرطوب کننده روزانه خود اضافه کنید.

۸٫ تنش سر

بنفشه می تواند برای از بین بردن شرایطی که درد و تنش وجود دارد، استفاده شود.

۹٫ بخور

شش قطره داخل یک ظرف حاوی آب خیلی داغ بچکانید. سپس بر سر خود یک حوله بی اندازید و بخار آب را استنشاق کنید. به مدت ۵ دقیقه از این بخار نفس بکشید. در صورت نیاز می توانید آب داغ بیشتری بریزید. مراقب باشید به خودتان آسیب نزنید؛ کافی است آب داغ باشد و نیازی به آب در حال جوش نیست.

۱۰٫ تسکین خارش

مالیدن یه قطره از روغن بنفشه بر محل در حال خارش، آسودگی را برایتان به ارمغان می آورد.

۱۱٫ تسکین درد مفاصل و تورم

در طول روز و شب پیش از خواب با روغن حامل ترکیب کنید و به مفاصل خود بمالید.

۱۲٫ پاکسازی مشکلات پوستی

یک قطره صبح و شب بر منطقه دارای مشکل بریزید.

۱۳٫ ریلکس کردن

اضافه کردن ۵ یا ۶ قطره به دستگاه پخش کننده هوا و تنفس کردن اسانس روغن باعث آرامش حواس می شود. استفاده از چند قطره روغن بنفشه به عنوان عطر برای بهتر کردن خلق و خوی شما تاثیر به سزایی دارد.

۱۴٫ حذف خال گوشتی، لک های پوستی و زگیل

روزانه سه الی چهار بار به مقدار یک قطره بر آن ناحیه بمالید.

۱۵٫ بهبود بینایی

۱الی ۲ قطره بنفشه را در دست خود قرار دهید و سپس انگشت خود را در روغن مالش دهید و آن را بر روی هر یک از شقیقه های خود بمالید. این عمل می تواند وضوح دید شما را بهبود ببخشد.

۱۶٫ حذف بوهای بد

چند قطره روغن بنفشه را در یک ظرف کوچک آب بریزید و در گوشه اتاق قرار دهید. به این صورت هوای اتاق بوی بسیار بهتری خواهد داد.

۱۷٫ بهداشت دهان و دندان

روغن بنفشه برای مشکلات بهداشتی دهان و دندان مانند بوی بد نفس، دندان درد، کرم خوردگی دندان، زخم های دهانی و… بسیار مفید است. با ترکیبی از جوش شیرین، روغن بنفشه و نارگیل خمیر دندان مخصوص خود را بسازید.

۱۸٫ بهبود خواب

پخش کردن روغن بنفشه در اتاق خواب به شما کمک میکند تا تعداد تنفس، تنش و اضطراب های عصبی را کاهش دهید و همانند یک کودک بخوابید.

۱۹٫ افزایش فواید سایر روغن ها

یک لایه از روغن بنفشه بر روی روغن های دیگر باعث جذب بهتر آن روغن ها توسط پوست می شود.

منبع: healthy holistic living

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.