درمان سرگیجه به روش گیاهی

آیا درمان سرگیجه با گیاهان دارویی امکانپذیر است ؟؟

بهترین گیاه دارویی برای درمان سرگیجه زنجبیل است. این گیاه در طی قرن ها به عنوان داروی ضد تهوع و سرگیجه در شرق آسیا، هند، ایران و غیره مصرف می شده است. می توان زنجبیل را به صورت چای و یا به صورت تازه که به آن شکر زده شده مصرف نمود. از گیاهان دیگر مناسب برای سرگیجه ژینکو است. البته این گیاه در ایران به سختی در دسترس است. از دیگر گیاهان مفید برای درمان سرگیجه دانه کرفس است. که در طب سنتی چین بدین منظور مصرف می شود.

تخم کدو مسمایی هم برای این منظور مصرف می شود. شما می توانید مقداری زنجبیل + تخم کدو مسمایی + گل بابونه + رازیانه + پوست پرتقال + دانه کرفس را با هم مخلوط و اجازه دهید خوب خیس بخورد (۲۰ دقیقه). سپس آن را صاف کرده و مصرف نمائید. شاید بپرسید می توانم این گیاهان را از عطاری هزار و چهل گیاه خریداری نمایم؟؟ پاسخ مثبت است. در صورت تمایل می توانید با ما در تماس باشید.

علت سرگیجه

عوامل بسیاری می توانند ایجاد سرگیجه نمایند. اگر سرگیجه به دلایلی مثل عفونت گوش داخلی، بی نظمی های قلبی، بالا بودن فشار خون، تومورهای مغزی، بیماری ام اس، صرع، سکته مغزی، سندرم منییر، مشکلات موجود در مخچه یا دلایل این چنینی باشد بهتر است حتماً به پزشک مراجعه و بیماری خود را به صورت ریشه ای درمان کنید.

گاهی سرگیجه می تواند به علت کم خونی باشد. در این شرایط بهتر است کم خونی خود را درمان کنید. گاهاً سرگیجه به علت افت قند خون ایجاد می شود. این حالت بیشتر در افرادی که انسولین تزریق می کنند ایجاد می شود. در این شرایط بهتر است قند خون به خوبی کنترل شود. و اجازه افت شدید قند خون را ندهیم.

اما اگر سرگیجه به دلایلی مثل بیماری حرکت ( افرادی که در اتوبوس دچار حالت تهوع و سرگیجه می شوند). دریازدگی، میگرن (تا حدی) و گرما زدگی (تا حدی) باشد. می توان با مصرف گیاهان دارویی آن را درمان کرد. (همچنین این مطلب را در مورد درمان تهوع با گیاهان دارویی مطالعه کنید).

چند نکته برای درمان سرگیجه

– اگر به علت گرما زدگی دچار سرگیجه شدید. باید کم آبی بدن خود را جبران نمائید. و از ماندن در معرض گرما خودداری کنید.

– سرگیجه علامتی است که می بایست نسبت به آن حساس باشید. سعی کنید با مراجعه به پزشک علت ایجاد آن را مرتفع نمائید.

سلامتی بزگترین گوهری است که خداوند در اختیار ما نهاده است.

قدر سلامتی خود را بدانید.

مطلب از دکتر رضا دهقانی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.