فواید جوش شیرین

جوش شیرین را می توان در آشپزخانه خیلی از مردم پیدا کرد. اما بسیاری از افراد از اثرات سودمند آن بر روی پوست، مو و بدن خود مطلع نیستند. در این مقاله قصد داریم شما را با فواید سودمند آن آشنا کنیم.

جوش شیرین چیست

جوش شیرین یا بی کربنات سدیم یک ماده کریستال مانند است. که معمولاً به صورت پودری در دسترس مردم قرار دارد. از جوش شیرین برای پخت انواع نان و کیک استفاده می شود. و مصرف خوراکی آن دارای عوارضی مثل پوکی استخوان است. اما هدف ما در این مقاله پرداختن به مضرات خوراکی آن نیست. ما می خواهیم استفاده موضعی آن را روی پوست، مو و بدن توضیح دهیم.

خواص جوش شیرین

۱٫ جوش شیرین برای جوش صورت

برای مبارزه با جوش ها و آکنه نیاز به هزینه های زیاد ندارید. جوش شیرین می تواند راه حل شما باشد. جوش شیرین به خاطر خواص ضد میکروبی و ضد التهابی می تواند درمان جوش های پوستی شما باشد. جوش شیرین با متعادل کردن PH پوست باعث کاهش جوش و عوارض پوستی می شود. برای استفاده می توانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط و خمیری از آن درست کنید، این ترکیب را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه روی جوش یا هر زائده پوستی قرار دهید و سپس بشوئید. این کار را هر روز یک بار به مدت ۳ روز پیاپی انجام دهید. و بعد از آن دفعات استفاده را به ۱ تا ۲ بار در هفته کاهش دهید.

جوش شیرین برای پوست

جوش شیرین برای پوست

۲٫ جوش شیرین برای دندان

جوش شیرین به عنوان یک ساینده ملایم می تواند زردی دندانهایتان را محو کند. به علاوه می تواند با خنثی کردن اسیدهای تولید شده توسط باکتری های دهان به رفع پلاکهای دندانی کمک کند. برای این منظور کافی است کمی جوش شیرین را همراه خمیر دندان خود روی مسواک بزنید. و با آن دندان خود را به مدت ۲ دقیقه بشوئید.این کار را یک بار در روز و برای چند روز پیاپی انجام دهید.

همچنین شما می توانید یک سفید کننده دندان خانگی درست کنید. کافی است مقداری پودر ریشه زردچوبه به همراه کمی جوش شیرین و کمی روغن نارگیل را با هم مخلوط و از آن خمیری درست کنید. با این ترکیب به مدت چند روز دندانهای خود را با آن بشوئید. یادتان باشد که بیش از حد از جوش شیرین استفاده نکنید چون می تواند به مینای دندان شما آسیب بزند.

جوش شیرین دندان

جوش شیرین دندان

۳٫ بهبود آفتاب سوختگی و تاول های آفتاب سوختگی

جوش شیرین به خاطر خاصیت قلیایی می تواند مانع باقی ماندن جای آفتاب سوختگی شود. همچنین جوش شیرین می تواند باعث خشک شدن تاول های آفتاب سوختگی شود. کافی است مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط و با یک پارچه تمیز به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست آفتاب سوخته یا تاول ها بگذارید. دو تا سه بار در روز این کار را تکرار کنید تا تاول ها خوب شوند. همچنین می توانید نصف استکان جوش شیرین را در وان حمام خود بریزید. به مدت ۱۵ دقیقه در آن بخیسانید. این کار را چند روز تکرار کنید.

رفع آفتاب سوختگی با جوش شیرین

۴٫ تغییر رنگ پوست !!

شما می توانید با جوش شیرین رنگ پوست خود را روشن کنید. جوش‌شیرین یک لایه بردار و سفید کننده ارزان و موثر است. که می تواند سلولهای مرده را از پوست شما بردارد. ضمن اینکه به تعادل اسیدیته پوست شما کمک می کند. برای این مورد کافی است با دو قاشق چای خوری و کمی آب تصفیه یا گلاب یک خمیر درست کنید. و روی صورت خود بمالید.

اجازه دهید یک دقیقه بماند. و آنگاه با استفاده از انگشتان شروع به مالش این ترکیب روی صورت خود نمائید. (با خشونت مالش ندهید). سپس با آب ولرم صورت خود را بشوئید و آنگاه خشک کنید. این کار را فقط هفته ای یک یا دو بار تکرار کنید. و حتماً بعد از استفاده از جوش شیرین روی صورت از کرم مرطوب کننده استفاده نمائید.

شما همچنین می توانید یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین را با کمی لیمو تازه و چند قطره روغن زیتون کاملاً طبیعی مخلوط نمایید. و آن را به مدت ۵ دقیقه روی صورت بگذارید. و آنگاه صورت را با آب سرد بشوئید. این کار را هفته ای ۲ تا ۳ بار انجام دهید.

ماسک جوش شیرین

ماسک جوش شیرین

۵٫ درمان ناخن های رنگی یا زرد

داشتن ناخن های زرد یا رنگی ظاهر خوشایندی ندارد. شما با استفاده از خاصیت لایه برداری و سفید کنندگی جوش شیرین می توانید این مشکل را برطرف کنید. برای این مورد کافی است نصف استکان آب را با یک قاشق چایخوری آب اکسیژنه ۳% و یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط و خوب به هم بزنید. تا جوش شیرین حل شود. برای ۲ تا ۳ دقیقه ناخنهای خود را در این ترکیب بخیسانید. این کار را هر دو هفته یک بار انجام دهید. ( بسته زیبایی ناخن هزار و چهل گیاه را ببینید).

همچنین شما می توانید با ۲٫۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری آب اکسیژنه خمیر درست کنید. و از این ترکیب با یک پارچه نخی روی ناخن های خود استفاده نمائید. و اجازه دهید دو دقیقه بماند. این کار را هر دو ماه تکرار کنید.

جوش شیرین برای ناخنهای زرد

۶٫ درمان بوی بدن

جوش شیرین یکی از ارزان ترین و بهترین درمانهای بوی بد بدن است. جوش‌شیرین می تواند بوهای متوسط تا شدید بدن را درمان کند. این ترکیب می تواند رطوبت و عرق را از پوست جذب کند. و در نتیجه بوی بدن را کاهش دهد . از سوی دیگر جوش‌شیرین دارای خاصیت آنتی باکتریال است. که از این طریق نیز می تواند بوی بدن را کاهش دهد.

مقدار نصف قاشق چایخوری جوش‌شیرین را با کمی آب مخلوط کنید. به آن چند قطره روغن نارگیل یا هر روغن دیگر بیفزائید. این ترکیب را در هر جایی که بوی بدی دارد یا عرق زیادی می کند بمالید. به صورت مرتب از این ترکیب استفاده کنید تا مانع از بوی بد گردد.
همچنین می توانید مقداری جوش شیرین را با نشاسته ذرت مخلوط کنید. و این پودر را زیر بغل خود بکشید. تا ضمن جلوگیری از بوی بد مانع از تعریق زیر بغل هم بشود.

جوش شیرین برای درمان بوی بد بدن

۷٫ درمان موهای چرب و بدبو

زمانی که موها چرب باشد آلودگی بیشتری جذب می کند. و به همین دلیل بو دار خواهد شد. این حالت می تواند بسیار آزار دهنده باشد. جوش‌شیرین با کاهش چربی مو ها به کاهش بوی آن کمک می کند . ضمن اینکه جوش شیرین با متعادل کردن اسیدیته سر باعث پاکیزگی و سلامت موها می شود.

برای این منظور لازم است یک قسمت جوش‌شیرین را با سه قسمت آب مخلوط کنید. و از این ترکیب روی موهای مرطوب استفاده کنید. و اجازه دهید ۵ دقیقه بماند. و آنگاه آب کشی نمائید. این کار را یک تا دو بار در ماه انجام دهید.

همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در بطری شامپوی خود بریزید. و هفته ای یک تا دو بار سر خود را با این ترکیب بشوئید.

همچنین شما می توانید ترکیب پودر نشاسته ذرت و جوش شیرین را روی موهای خشک خود بپاشید. و با یک شانه موهای خود را شانه کنید.

جوش شیرین برای موهای چرب و بد بو

۸٫ برطرف کردن شوره سر

خلاص شدن از شوره سر به ویژه در فصل های سرد سال خیلی سخت است اما غیر ممکن نیست. جوش‌شیرین به خاطر خاصیت قلیایی باعث تعادل اسیدیته فرق سر می شود. و بدین طریق به درمان شوره سر کمک می کند.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را روی موهای تَر و فرق سر خود بریزید. و بعد از یک دقیقه آب کشی کنید. این کار را فقط هفته ای یک بار تکرار کنید.

همچنین می توانید آب یک لیمو تازه را با یک قاشق چای خوری جوش‌شیرین مخلوط کنید. و از این ترکیب روی فرق سر خود استفاده نمائید. و آنگاه اجازه دهید ۲ تا ۳ دقیقه بماند و بعد آبکشی نمائید. از این ترکیب هفته ای یک بار استفاده کنید.

شوره سر

شوره سر

۹٫ رفع بثورات پوست و خارش

بثورات پوستی و خارش همیشه دردسر ساز است. جوش‌شیرین به خاطر داشتن خواص ضدالتهابی، تسکین دهندگی و ضد باکتریایی به درمان عوارض پوستی کمک می کند.

برای خارش های موضعی یک قسمت آب را با سه قسمت جوش شیرین مخلوط کنید. و روی محل مورد نظر قرار دهید. و اجازه دهید چند دقیقه بماند. و آنگاه با آب سرد بشوئید. این کار را هر روز یک بار انجام دهید. تا بهبودی حاصل شود.

اگر خارش سرتاسر بدن شما وجود دارد یک استکان جوش شیرین را در وان حمام بریزید. و به مدت ۱۰ دقیقه در این محلول دراز بکشید.

توجه : اگر پوست خراش برداشته و با خارش های مداوم حساس شده از جوش شیرین استفاده نکنید.

درمان خارش پوست با جوش شیرین

۱۰٫ درمان قارچ های پوستی

قارچ های پوستی باعث ظاهر نازیبا و کلافگی فرد می شود. و زمانی رخ می دهد که قارچ ها در زیر ناخن شروع به رشد می کند. و  ایجاد ناخن های تغییر رنگ داده، ضخیم و خشن می کند.

جوش شیرین و سرکه

– ۲ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک استکان سرکه سیب مخلوط کنید. و ناخنها را در این ترکیب به طور کامل به مدت ۵ دقیقه بخیسانید. این کار را دو بار در روز انجام دهید. و پس از هر بار استفاده با دستمال تمیز خشک نمائید.

– شما می توانید همچنین با ترکیب آب گرم و کمی جوش شیرین خمیری درست کنید. و روی ناخن ها قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. این کار را هر روز روزی یک بار انجام دهید.

مطلب : تیم تحریریه هزاروچهل گیاه
هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد .

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.