بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم یک نوع بیماری است که در آن کودکان دچار مشکلات ارتباطات اجتماعی هستند. برای تشخیص اوتیسم در سن ۲ سالگی میزان مایع مغزی نخاعی (CSF) می تواند به عنوان یک شاخص در نظر گرفته شود. این در بر اساس تحقیقی که در دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته نشان داده شده است. گفته می شود که از هر ۶۸ نفر یک نفر به بیماری اوتیسم مبتلاست.

مایع مغزی نخاعی چیست؟

مایع مغزی نخاعی مایعی بی رنگ است. که اطراف مغز و نخاع قرار دارد. این مایع نقش محافظت از مغز و نخاع در برابر ضربات را ایفا می کند. در گذشته تصور بر این بود که تنها نقش مایع مغزی نخاعی همین است. اما اخیراً نقش این مایع برای خارج ساختن ترکیبات مضر از مغز و نخاع به اثبات رسیده است. مایع مغزی نخاعی در واقع یک سیستم فیلتر کننده است. این مایع هر روز خود را ۴ بار تجدید نموده و به این طریق مواد مضر را خارج می کند.

تشخیص بیماری اوتیسم

در تحقیقی که صورت گرفته گفته شده است که اگر جریان مایع مغزی نخاعی درست نباشد. و باعث شود حجم آن زیاد گردد، این حالت می تواند شاخصی برای وقوع بیماری اوتیسم در سنین بالاتر باشد. در واقع عدم جریان مناسب، شاید باعث شود تا مایع مغزی نخاعی نتواند کار فیلتر کنندگی خود را به درستی انجام دهد. این مشکل ممکن است رشد مغزی در این کودکان را با اشکال مواجه نماید.

این تحقیق نشان داده است کودکانی که مایع مغزی نخاعی بالاتر دارند تا ۷۰% شانس بالاتری برای ابتلا به بیماری اوتیسم داشته اند.

با وجود اینکه این اطلاعات بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است. هنوز مطالعات بیشتری می بایست بر روی آن انجام گیرد. و در صورت تائید نهایی می تواند به میزان زیادی کمک کننده باشد. زیرا که تشخیص هر چه سریعتر بیماری اوتیسم می تواند به درمانگران کمک نماید که با مشکلات ارتباطی این کودکان بهتر مواجه شده و بتوانند بهتر به درمان آن بپردازند.

تیم تحریریه عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه روزها و شبهای خوشی را برای شما آرزومند است.

تهیه مطالب توسط دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.