شکل زعفران اصل و خالص

چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟؟

زعفران گیاهی بی نظیر با خواص فوق العاده است که در غذاهای ایرانی به علت طعم و عطر آن استفاده فراوانی دارد. این گیاه دارای خواص بسیاری همچون ضد افسردگی، نشاط آور، ضد پیری، زیبا کننده پوست، کمک به درمان مشکلات گوارشی، افزایش دهنده قدرت باروری در مردان و چندین و چند خاصیت دیگر می باشد.

اما متاسفانه از آنجایی که این گیاه دارای ارزش فراوانی است بسیاری از افراد سودجو با استفاده از انواع ترفند ها دست به تقلب در آن می زنند. زعفران ایرانی بهترین و ارزشمندترین زعفران دنیاست و از زعفران های هندی بسیار با کیفیت تر است. در این مقاله شما را با روش های تقلب و روش های تشخیص تقلب در زعفران آشنا خواهیم کرد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عمده ترین تقلبات در زعفران

  • آمیختن زعفران با نمک، چربی، پارافین، شکر برای افزایش وزن زعفران و دادن رنگ براق به آن
  • رنگ کردن زعفران با رنگهای مصنوعی و شیمیایی برای دادن رنگ به زعفران
  • استفاده از گیاهان دیگری مثل گلرنگ به جای زعفران

روش تشخیص زعفران خالص

وقتی شما راه های تشخیص زعفران اصل را از غیر اصل بدانید می توانید به راحتی آن را تشخیص دهید و بدین طریق از اتلاف پول خود جلوگیری نمائید. برای تشخیص زعفران اصل چند راه وجود دارد:

تست کاغذ

در این تست ، چند پر زعفران را روی کاغذ ریخته و آن را می فشارید، اگر زعفران با چربی یا پارافین آغشته شده باشد ، مقداری از چربی به کاغذ می چسبد و شما می توانید آن را متوجه شوید. در صورتی که در زعفران اصل نباید ذره ای چربی به کاغذ بچسبد.

تست با مشاهده زعفران

اگر سرشاخه های زعفران دقت کنید به شکل شیپوری و پره پره و پیچ خورده است، در صورتی که اگر بخواهند گیاه دیگری مثل گلرنگ را به جای زعفران بفروشند این حالت وجود ندارد. سعی کنید هنگام خرید زعفران دقت کنید که به صورت کلی سرشاخه ها حالت شیپوری داشته باشند. ضمن اینکه دقت کنید زعفران دارای مقدار زیادی سرشاخه های زرد رنگ نباشد. همچنین دقت کنید که زعفران اصل دارای رنگ براق نمی باشد، مشاهده رنگ براق حاکی از آمیخته شدن زعفران با روغن، چربی یا پارافین است. معمولا زعفران دارای رنگ قرمز تندی است که اثری از براقی در آن دیده نمی شود.

تست دم کردن زعفران

مقداری زعفران را آسیاب کرده و در استکانی روشن بریزید، به آن مقداری آب جوش بیفزائید و حدود ۱۰ دقیقه بعد به آن نگاه کنید. زعفران اصل معمولا بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه رنگ زرد خاصی متمایل به قرمز خواهد یافت. در صورتی که رنگ زعفران به سمت قهوه ای تیره پیش رفت این زعفران دارای رنگ های مصنوعی است. در صورتی که رنگ دم کرده تنها زرد رنگ بود یعنی زعفران دارای کیفیت بالایی نمی باشد.

تست زعفران با آب سرد

مقداری زعفران را در ظرفی ریخته و به آن آب سرد بیفزائید، اگر زعفران اصل باشد بعد از حدود ۱۰ دقیقه رنگ زرد زیبایی را ایجاد خواهد کرد. اگر با آب سرد هیچ تغییری در رنگ زعفران ایجاد نشد، زعفران تقلبی است.

تست دوام رنگ سرشاخه ها

زمانی که به پر های زعفران اصل آب جوش می افزائید پس از ۵ دقیقه هنوز پرهای آن دارای رنگ است، اما در صورتی که زعفران دارای رنگ های مصنوعی باشد، پس از این مدت دیگر رنگی به پرهای زعفران باقی نمی ماند و معمولاً در دقایق اول رنگ آن می رود.

تست بوی زعفران

زعفران هنگامی که دم می شود، به ِویژه در زعفران های اصل ایرانی عطر مطبوعی از آن استشمام می شود، در صورتی که  در زعفران های تقلبی این بو یا وجود ندارد یا مقدار آن کم است که احتمالا به علت آن است که به صورت مخلوط با گیاهان دیگر است.

برند معروف زعفران

سعی کنید از برندهای معروف زعفران خرید انجام دهید، به این علت که برند های معتبر زعفران دارای آزمایشگاه های پیشرفته ای برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی هستند و خرید از برند های معروف معمولاٌ مشکلی ایجاد نمی کند. البته این موضوع نیز حائز اهمیت است که حتی برندهای معروف زعفران را از فروشگاه های معتبر و با سابقه خریداری نمائید.

فروشگاه آنلاین محصولات گیاهی هزار و چهل گیاه مرغوبترین زعفران قائنات، یکی از معتبرترین برندهای زعفران ایران و جهان، را به مشتریان خود ارائه می دهد و شما می توانید با آسودگی خیال از این فروشگاه خرید نمائید. شما می توانید بر روی زعفران های قائنات همه تست های فوق را انجام دهید و به اصل بودن آن پی ببرید. زعفران قائنات یکی از خوش عطر ترین زعفران های جهان است.

همیشه سالم و سلامت باشید.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

2 دیدگاه در راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی
  1. مطلب خیلی خوبی بود…..
    ضمن اینکه من اخیرا از زعفران شما خرید کردم، واقعاً عالی بود، عطرش همه خونه رو پر کرد، شاید اول تصور می کردم که مطلب شما و تعریفتون از زعفران هزاروچهل گیاه اغزاق آمیز هست اما عملاً دیدم که واقعا کیفیت زعفران شما خیلی خوب بود…. براتون موفقیت آرزو می کنم، امیدوارم در کارتون موفق باشید.

  2. چه جالب، ممنون از اطلاعات خوبی که میدید


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.