کمبود خواب

در تحقیقی که در مجله American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسیده نشان داده شده است افرادی که دارای ژنهای چاقی هستند نسبت به کمبود خواب یا زیادی خواب حساس هستند. این افراد اگر خوابی کمتر از ۷ ساعت و یا خوابی بالای ۹ ساعت داشته باشند اضافه وزن بیشتری خواهند داشت. بنابر این به این افراد توصیه می شود ساعات خوابشان را بین ۷ تا ۹ ساعت تنظیم نمایند.

از آنجایی که چاقی می تواند زمینه ساز بیماری هایی همچون فشار خون، دیابت، کبد چرب و … گردد این تحقیق می تواند از این نظر حائز اهمیت باشد که به افراد چاق توصیه شود که خواب منظمی داشته باشند. در این تحقیق همچنین نشان داده شده است که افرادی که دارای ژن های چاقی هستند بهتر است شیفت کاری شان را نیز تنظیم نمایند و از چرت زدن های طی روز بپرهیزند. زیرا این عوامل نیز به چاق شدن آنها کمک می کند.

با این حال، در افرادی که دارای ژن چاقی می باشند، به نظر نمی رسد که الگوها و عادات خوابی بد بتواند تأثیر قابل توجهی بر روی وزن آنها داشته باشد، چرا که آنها می توانند با اصلاح الگوی خواب خود تا اندازه ای از خطر چاقی فرار کنند.

در مجموع، محققین بر این باور هستند که یافته های آنها اهمیت حفظ سبک زندگی سالم، به خصوص برای کسانی که از نظر ژنتیکی مستعد افزایش وزن هستند، را برجسته می سازد.

فرار از کمبود خواب با محصولات گیاهی

شما عزیزان اگر کمبود خواب دارید و از طرفی ژن چاقی در خانواده شما وجود دارد. می توانید برای داشتن خوابی خوش و آرام از دمنوش های گیاهی مختلفی نظیر بِه دانه و گل بنفشه استفاده نمایید. عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه این گیاهان را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب درب منزل به شما تحویل می دهد.

همیشه مراقب سلامتی خود باشید.

نگارنده مطلب: دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی و استاد دانشگاه

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.