گیاه آپارتمانی

بهترین گیاهان آپارتمانی گیاهانی هستند که دو کار انجام می دهند. مانند این پنج گیاه آپارتمانی که هم به عنوان فیلتر هوای طبیعی عمل می کنند. و هم از آن مهمتر برای زنده نگهداشتن آنها احتیاجی به استعداد و قدرت فوق العاده در پروراندن گیاهان ندارید.

ترکیبات عالی فرار یا VOC چیست؟

شاید آخرین باری که یک قوطی رنگ نقاشی خریده اید با عبارت “دارای ترکیبات عالی فرار کم” بر روی آن مواجه شده باشید. و احتمالاً با خود فکر کرده اید این به معنای کیفیت بوی کم این رنگ است. در حالیکه رنگها اصولاً آنقدر که باید و شاید بوی بدی ندارند، ترکیبات عالی فرار ترکیباتی هستند که در همه محصولاتی که ما همه روزه در خانه از آنها استفاده می کنیم یافت می شوند. محصولاتی مانند شوینده ها و پاک کننده ها که باید حتماً در هنگام استفاده از آنها پنجره ها را باز کنید.

بخشی از این بوی قوی ناشی از ترکیبات عالی فراری است که در هوا پخش می شود. از جمله ترکیبات عالی فرار رایج و مرسوم می توان به اَسِتون (برای تمیز کردن ناخن)، بنزن (برای پولیش کردن مبلمان، تله های مایع برای مورچه)، فرمالئید (محصولات ساخته شده از چوب فشرده)، ۱ و ۴ دی کلرو بنزن (موجود در خوشبوکننده های هوا)، و تتراکلرو اتن (موجود در محصولات گردگیری) اشاره نمود.

ترکیبات عالی فرار و سلامتی شما

مطالعات نشان می دهند که خانه های ما می توانند سه تا پنج برابر آلوده تر از محیط بیرون باشند. شما ممکن است در یک خانه آلوده زندگی کنید و متوجه نشوید که این به دلیل قرار گرفتن در معرض ترکیبات عالی فرار است. این آلودگی می تواند منجر به علائم شایعی مانند سر دردهای گاه و بیگاه و آلرژی گردد. اینکه ترکیبات عالی چقدر می توانند بر روی سلامتی شما اثرگذار باشند متغیر است و به سن، میزان سلامت کلی، و درجه در معرض قرار گرفتن شما بستگی دارد.

بر اساس EPA، ناراحتی های چشم و دستگاه تنفسی، سر گیجه، سر درد، اختلال بینایی و حافظه برخی از فوری ترین علائمی هستند که افراد تجربه می کنند. عوارضی که اینها بر روی سلامتی دارند شامل حالت تهوع، سر درد، آسیب به کبد، کلیه و سیستم عصبی، چشم، بینی، سوزش گلو است. همچنین مشخص شده که برخی اندام ها در حیوانات ممکن است سرطانی شوند. اما در مورد انسان هنوز تردید وجود دارد.

پنج گیاه آپارتمانی که ما را نجات می دهند

تحقیقاتی که اخیراً در دانشگاه نیویورک انجام گرفته پنج گیاه آپارتمانی را مشخص کرده که واقعاً می توانند ترکیبات عالی فرار رایج را به خوبی جذب کنند. بر اساس این تحقیق، همه این پنج گیاه آپارتمانی قادر به جذب اَسِتون بودند. اما گیاه خون سیاوشان از بقیه جلو زده و ۹۴ درصد از اَسِتون را جذب نمود.

گیاه عنکبوتی

این گیاه را به راحتی می شود پرورش داده و نگهداری کرد. این احتمالاً در سراتاسر جهان تنها گیاهی است که در اغلب آپارتمان ها و خانه ها یافت می شود. احتمالاً مادر یا مادربزرگ شما این گیاه را با برگهای آبشاری آن که به زمین می رسد در گوشه اتاق یا بر روی طاقچه قرار داده باشند. این گیاهان به نور اندکی نیاز داشته و باید در جای مرطوبی نگه داشته شوند.

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی

گیاه یشم

این گیاه در فرهنگ آسیایی به عنوان “گیاه شانس”، “گیاه دوستی”، و “گیاه پول” شناخته می شود. اگر بتوانید به آن نور زیاد برسانید عالی خواهد بود زیرا عاشق نور زیاد است، اما در نور مصنوعی هم خیلی خوب دوام می آورد. این گیاه شاداب کم آب را هنگامی آبیاری نمایید که چند اینچ بالایی گلدان خشک باشد. بهتر آب خیلی کمی به آن بدهید زیرا آب را در برگهای ضخیم و لاستیکی خود ذخیره می کند.

گیاه یشم

گیاه یشم

درخت کاکتوس کارائیبی

شاید در پیدا کردن این گیاه خاردار گریزان کمی به دردسر بیوفتید. اطلاعات زیادی درباره نحوه پرورش آن بر روی اینترنت وجود ندارد. به عنوان درخت انجیر هندی نیز شناخته می شود. و یک گیاه کاکتوس درخت مانند است. رشد آن کُند است اما اگر در خانه پرورش یابد می تواند تا ارتفاع چهار پا بلند شود. اگر تصمیم گرفتید آن را به بیرون از منزل و حیاط منتقل کنید تا زمانی که با آفتاب سازگار گردد آن را در سایه قرار دهید.

درخت کاکتوس کارائیبی

درخت کاکتوس کارائیبی

گیاه خون سیاوشان

در شش مطالعه از هشت مطالعه ای که در مورد ترکیبات عالی فرار انجام گرفته است، گیاه خون سیاوشان با جذب ۸۰ درصدی این ترکیبات در یک دوره ۱۲ ساعته بهترین گیاه در این زمینه بوده است. اکثر گونه های خون سیاوشان نور کم را به خوبی تحمل می کنند و در گوشه هایی با نور متوسط تا زیاد به خوبی رشد می کنند. شما می توانید یک گیاه جوان حدود شش اینچی را بخرید اما از آنجاییکه رشد آنها کُند است شاید بهتر باشد کمی بلندتر را انتخاب کنید.

گیاه خون سیاوشان

گیاه خون سیاوشان

گیاه Bromeliad

در نگاه اول نمی توانید زیبایی این گیاه عجیب و غریب را تحسین نکنید. ساختار آن انسان را به یاد گیاه آناناس می اندازد. اگر استعداد قدرت فوق العاده در پرورش گیاهان نداشته باشید گلهای زرق و برق دار آن شاید مرعوب کننده به نظر برسند. نترسید، نگهداری و مراقبت از این گیاه بسیار راحت تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید.

Bromeliad

Bromeliad

همیشه مراقب سلامت خود و محیط زندگیتان باشید.

تیم تحریریه عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه اوقات خوشی را برایتان آرزو می کند.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.