درمان گیاهی پروستات

گیاهان دارویی می توانند تقریباً معادل داروهای شیمیایی مانع از بزرگ شدن خوش خیم پروستات شوند. علت این اطمینان این است که بیش از ده ها مقاله داخلی و خارجی اثر بخشی درمان های گیاهی برای بزرگی پروستات را تائید کرده اند و من تا از چیزی مطمئن نباشم آن را توصیه نمی کنم.

پروستات چیست

غده ای گردو مانند است که دقیقاً در بالای مقعد قرار گرفته و دور تا دور میزراه (محل خروج ادرار) قرار دارد. این غده مسئول ترشح مواد مغذی برای اسپرم است. پروستات با افزایش سن بزرگتر می شود و می تواند ادرار کردن را برای آقایان مشکل نماید.

تا ۴۰ سالگی حدود ۱۰ درصد از آقایان دچار این بیماری می شوند. اما این آمار بعد از سن ۵۰ سالگی به ۵۰ دصد می رسد. یعنی از هر دو مرد بالای ۵۰ سال یک نفر با این مشکل روبروست. بنابراین آقایان می بایست نسبت به پیشگیری از این بیماری حساسیت داشته باشند. و همیشه به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است.

علائم پروستات

مهمترین علامت بزرگی پروستات این است که شب ها مکرراً بیدار می شوند تا به دستشویی بروند. ضمن اینکه در حین ادرار احساس می کنند که ادرار آنها به خوبی تخلیه نشده است.
عمده داروهای موجود در بازار شامل داروهایی مثل ترازوسین و فیناستراید می باشند. ترازوسین برای مهار گیرنده آلفا و برای شل کردن عضلات این غده و تخلیه راحت تر ادرار است. فیناستراید نیز به منظور مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز و جلوگیری از تکثیر سلولهای آن می باشد.

فیناستراید لااقل باید ۶ ماه مصرف شود تا بتوان اثرات را مشاهده نمود ضمن اینکه دارای عوارضی مثل ناتوانی جنسی و مشکل در نعوظ می باشد. در عوض گیاهان دارویی دارای عارضه خاصی نمی باشند.

درمان گیاهی پروستات بزرگ خوش خیم

۱٫ تخم کدو

 همانند فیناستراید مهار کننده آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز است. ضمن اینکه دارای اسیدآمینه های مفیدی مثل آلانین، گلیسین و گلوتامیک برای جلوگیری از رشد پروستات است. جالب است بدانید تخم کدو مانع ریزش مو در مردان هم می شود. کافی است روزی حدود یک استکان به مدت چند ماه مصرف کنید. تا اثرات سودمند آن را ببینید.

۲٫ گیاه نخل اره ای

این گیاه هم آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز را مهار می کند و مقالات متعددی اثر بخشی آن را برای بزرگی پروستات تائید نموده اند.

۳٫ گزنه

این گیاه به تسهیل خروج ادرار و مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز کمک می کند.

۴٫ شیرین بیان

این گیاه هم با مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز به درمان بزرگی این غده کمک می کند. البته در مصرف این گیاه زیاده روی نکنید. چون باعث افزایش فشار خون می شود.

۵٫  گیاهان دیگری مثل گیاه دم اسب، دانه کتان، شاهدانه و شبدر قرمز هم برای بزرگی پروستات موثرند.

چند توصیه دیگر برای پیشگیری از بزرگی پروستات

– مصرف گوشت را کاهش دهید.

– مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید.

– ورزش کردن را افزایش دهید.

– مصرف روی می تواند به درمان بزرگی پروستات کمک کند.

– مصرف تخم آفتابگردان و گردو می تواند به بهبود بزرگی پروستات کمک کند.

مراقب سلامتی خود باشید.

تهیه مطلب از دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

4 دیدگاه در پروستات مردان و بهترین درمان گیاهی بزرگی پروستات
  1. سلام مدت۱۵سال است که دچار عفونت مجاری ادرار شدم دراوایل خونریزی داشتم هم ازادرار وهم ازنطفه وطی درمانهای متعدد کمی بهبودی حاصل شد انتی بیوتیک زیادی مصرف کردم امامتاسفانه دو سه ماهی است که دوباره دچار مشکل شده ام وچندین نوبت دارو های مختلفی باویزیت دکترهای متخصص مصرف کردام ولی بهبودی حاصل نشده است لگن وزیر بیضها درد شدیدیدارم تکرر ادرار قطر قطر وسوزش لطفا مراراهنمای کنید چه داروی گیاهی ویاشیمیایی مصرف کنم سن ۴۸ سال متشکرم

  2. سلام حتما باید عامل عفونت از بین برود ، نکته ای که بسیار مهم است این است که هم شما و هم شریک جنسی شما باید با هم آنتی بیوتیک مصرف کنید وگرنه عفونت مجددا برخواهد گشت.
    در طی مصرف آنتی بیوتیک دمنوش خارخاسک و کاکل ذرت به بهبود سریعتر کمک خواهد کرد.
    از پزشک خود بخواهید پس از کشت و مطمین شدن از عامل عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود.

  3. ممنون و خسته نباشید

  4. دچارپروستات۷۸گرمی شده ام خواهشاًآدرس مطلب درصورت وجود امکان کوچکترکردن وجودداشته باشدرابفرمائیدمتشکرم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.