چربی امگا ۶ حافظ عملکرد مغز، سلامت استخوان، باروری، رشد مو و تنظیم سوخت و ساز است. امگا ۶ باعث ساخت هورمون ها در بدن شده که به نوبه ی خود تحریک سلول ها و انعقاد خون را به همراه دارد. همچنین افزایش دریافت موادغذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ ممکن است به بهبود مقاومت به انسولین در بیماران دیابتی کمک کند.

روغن های گیاهی

اسیدهای چرب بیشتر در روغن های گیاهی موجود است. یک قاشق غذاخوری روغن آفتابگردان حاوی ۱۰ گرم امگا ۶ می باشد. همچنین هر قاشق غذاخوری روغن ذرت ۸.۸ گرم، روغن دانه سویا ۷.۷ گرم و روغن آووکادو ۴.۴ گرم امگا ۶ دارد. هر قاشق غذاخوری روغن کانولا نیز حاوی ۳ گرم، روغن بذرکتان ۲.۱ گرم، روغن نخل ۱.۴ گرم و روغن زیتون ۱.۲ گرم امگا ۶ است.

سایر موادغذایی حاوی امگا۶

بسیاری از دانه ها و مغزها حاوی چربی های امگا ۶ است. یک چهارم فنجان گردو ۹ گرم از چربی های امگا ۶ را برای بدن فراهم می کند. همین میزان از دانه های گلرنگ، آجیل برزیلی و دانه های کنجد به ترتیب ۷، ۶ و ۵.۳ گرم امگا ۶ دارند. دانه های کدو تنبل و دانه های کدو نیز حاوی ۴.۸ گرم امگا ۶ است. همچنین یک چهارم فنجان بادام زمینی ۴ گرم امگا ۶ دارد، درحالیکه همین مقدار از کره بادام زمینی حاوی ۳.۵ گرم امگا ۶ است. تمام انواع ماهی ها نیز کمتر از یک گرم امکا ۶ در هر وعده مصرفی دارند.

چربی های امگا ۶ در رژیم غذایی امریکایی

برای بهره مندی از فواید سلامتی، افراد روزانه به مصرف ۵ تا ۱۰ درصد از اسیدهای چرب امگا ۶ در رژیم غذایی خود نیاز دارند. نسبت توصیه شده ی دریافت چربی های (امگا ۶) به (امگا۳) ۲ به ۱ تا ۴ به ۱ است، این درحالیست که باید مصرف امگا ۶ دو تا چهار برابر امگا ۳ باشد. از طرفی نسبت مصرف امگا ۶ به امگا ۳ در رژیم غذایی مردم امریکا ۱۴ به ۱ تا ۲۵ به ۱ بوده که مضرات آن بیشتر از فوایدش است، زیرا بسیاری از چربی های امگا ۶ می تواند زمینه ساز التهاب شود.

تحقیقات پیرامون اسیدهای چرب امگا ۶

براساس گزارشات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، مصرف چربی های امگا ۶ ممکن است به کنترل بسیاری از بیماری ها کمک کند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که سطح اسیدهای چرب امگا ۶ در کودکانی با اختلال نقص توجه بیش فعالی یا ADHD پایین است، به طوریکه افزایش مصرف چربی های امگا ۳ و امگا ۶ ممکن است باعث کاهش علائم ADHD شود. همچنین براساس مطالعه ی دیگری، مصرف امگا ۶ به همراه امگا ۳ در بانوان باعث کاهش از دست رفتن استخوان ناشی از بیماری پوکی استخوان و افزایش تراکم استخوانی خواهد شد.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.