مطالعه کردن

علاوه بر CBT روش مطالعه کردن دسته جمعی نیز به کنترل دردهای بیماران کمک می کند. در تحقیقی که اخیراً انجام شده مشاهده گردیده افرادی که برای مطالعه کردن دسته جمعی دور هم گرد آمده و با صدای بلند کتاب می خوانند قادر به کنترل بیشتر دردهای خود هستند. همچنین مشخص شده این افراد بهتر توانسته اند مشکلات احساسی خود را تحت کنترل در آورند.

میلیونها نفر در سراسر جهان با دردهای مزمن دست و پنجه نرم می کنند. دردهایی که بالای ۱۴ هفته ادامه می یابند. دردهای مزمن ممکن است فرد را دچار افسردگی کند و همین امر درمان آن را سخت تر می نماید. این دردها شامل کمر درد، میگرن، سردرد، گردن درد و غیره می باشند.

مقایسه روش CBT و مطالعه کردن دسته جمعی

بسیاری از داروها می توانند به کاهش این دردها کمک کنند. اما گاهی دارو برای این دردها کافی نیست. یکی از روشهایی که در سالهای اخیر مورد استفاده قرار گرفته درمانهای شناختی رفتاری (CBT) می باشند. در این روشها با صحبت با فرد سعی می کنند شیوه تفکرشان را برای کنترل بهتر مشکلات فیزیکی تغییر دهند.

در این تحقیق همچنین اثربخشی CBT و مطالعه کردن دسته جمعی را مقایسه کرده و مشخص شده این روش از CBT  کاراتر است. در این تحقیق توصیه شده برای مطالعه کردن دسته جمعی متن هایی انتخاب شود که یادآور دوران بچگی، کار، خاطرات، روابط یا سایر تجربیات در طول زندگی باشند.

مطالعه کردن دسته جمعی قبل از این برای کمک به افرادی که زوال مغزی داشتند استفاده و مفید بوده و در این تحقیق اثربخشی آن برای دردهای مزمن نیز نشان داده شده است. با وجود این نتایج محققان این تحقیق توصیه می کنند مطالعات بیشتری در آینده روی این روش انجام شود.

داروهای گیاهی برای کاهش درد

عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه مصرف چای معجزه گر حاصل از ترکیب پوست بید، فلفل قرمز، میخک، زنجبیل، نعناع را برای کاهش درد توصیه می کند.

توجه: پوست درخت بید به خاطر تشابه به آسپرین ممکن است در بچه های مبتلا به بیماری های ویروسی مثل آنفولازا ایجاد سندرم RAY نماید. که بیماری خطرناکی است و می تواند به مغز و کبد آسیب بزند. برای این بچه ها باید پوست بید از این چای حذف شود.

گیاهانی همچون بابونه، میخک، بادرنجبویه، نعناع، فلفل قرمز، زنجبیل، اکالیپتوس، اسطوخدوس، زرد چوبه، پوست درخت بید، اکلیل کوهی، دارچین، آفتابگردان و چند گیاه دیگر برای کاهش درد می توانند بسیار مفید واقع شوند.

مطلب از دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه.

همیشه مراقب سلامتی خود باشید.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.