علائم کمبود ویتامین در صورت

۵ نشانه در صورت که می گوید شما کمبود ویتامین دارید

برای اینکه متوجه شوید بدن شما کمبود ویتامین دارد می بایست آزمایش خون دهید. که احتمالاً وقت و هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم شما را با نشانه هایی در صورتتان آشنا کنیم که به شما می گوید شما چه مواد غذایی را در بدن خود کم دارید.

۱٫ رنگ پریدگی به مدت طولانی

می تواند نشانه کمبود ویتامین B12 باشد. نگاهی به زبان خود بیندازید اگر خیلی صاف است این هم علامت دیگر کمبود ویتامین B12 است. از دیگر علائم کمبود ویتامین B12 ضعف حافظه و خستگی است. برای بالا بردن سطح ویتامین B12 می توانید مصرف مواد گوشتی خود را بیشتر کنید.

۲٫ موهای خشک، شکننده و پر از شوره

می تواند نشانه کمبود ویتامین B7 یا بیوتین باشد. این کمبود معمولاً به دنبال مصرف آنتی بیوتیک ها و نابودی میکروبهای طبیعی دستگاه گوارش که تولید کننده این ویتامین هستند اتفاق می افتد. برای بالا بردن سطح بیوتین بدن خود می توانید قارچ، تخم مرغ و گل کلم مصرف کنید.

۳٫ چشمهای پف کرده (و بادکردن پاها)

می تواند نشانه کمبود ید باشد.  از دیگر علائم کمبود ویتامین ید، خشک بودن پوست، اضافه وزن و ناخن های شکننده است. برای بالا بردن سطح ید بدن می توانید نمک ید دار بخورید. و یا ماهی های آب شور را بیشتر مصرف کنید.

۴٫ لب های رنگ پریده

می تواند نشانه کمبود آهن باشد که بیشتر در خانمها اتفاق می افتد. برای بالا بردن سطح آهن اسفناج، گوشت و ماهی بیشتر مصرف کنید.

۵٫  لثه های دردناک یا خون آلود

می تواند نشانه کمبود ویتامین C باشد. ویتامین C جزو ویتامین های ضروری برای بسیاری از عملکردهای طبیعی بدن است. برای بالا بردن سطح ویتامین C بهتر است از مرکبات بیشتر استفاده نمائید.

سلامتی بزرگترین موهبتی است که خدواوند به رایگان به ما داده است. قدر آن را بدانید.

دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.