آب زنجبیل را می توان به راحتی در خانه تهیه کرد و مصرف آن راه مناسبی برای بهره بردن از مزایای فوق العاده زنجبیل است. مردم سراسر جهان هزاران سال است که ازخواص  زنجبیل به عنوان طعم دهنده در غذاها و یک داروی طبیعی برای درمان انواع درد و تهوع استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم خواص و مضرات زنجبیل و همچنین نحوه تهیه آب زنجبیل در خانه را بررسی کنیم. همراه ما باشید.

خواص زنجبیل

اگرچه مطالعات زیادی از فواید زنجبیل برای سلامتی در دسترس است، با این حال تحقیقات محدودی در مورد خواص آب زنجبیل نیز وجود دارد. در این مطالعات نحوه ی مصرف زنجبیل به شکل های کپسول، ادویه، آب زنجبیل و دمنوش زنجبیل مورد بررسی قرار گرفته است.

به نتیجه این مطالعات در مورد خواص زنجبیل و آب زنجبیل را در ادامه اشاره خواهیم کرد:

درد

آب زنجبیل به کاهش انواع درد کمک می مند. محققان در مطالعه ای که ۶۰ نفر بزرگسال مبتلا به میگرن در آن مشارکت داشتند، متوجه شدند که استفاده از زنجبیل برای درمان میگرن بهتر از مصرف داروهای مسکن و ضد درد است.

حالت تهوع

مدت زمان طولانی است که از درمان گیاهی برای تهوع توسط مردم جهان استفاده می شود. در یک بررسی ۲۰۱۵، محققان ۹ مطالعه را انجام دادند که در آن افراد از تهوع و استفراغ پس از عمل، عوارض جانبی شیمی درمانی، تهوع ویروسی و بیماری صبحگاهی استفاده کردند. مطالعات، اگرچه همیشه از نظر بالینی مانع ورود آب (watertight) نیستند،همه نشان دادند که زنجبیل موجب کاهش تهوع و استفراغ می شود.

سطح کلسترول

دانشمندان در یک تحقیق موش های صحرایی را با رژیم غذایی با سطح کلسترول و تری گلیسیرد بالا مورد بررسی قراردادند. محققان متوجه شدند سطح کلسترول آن دسته از موش هایی که از زنجبیل در کنار رژیم غذایی پر چرب استفاده میکردند بسیار پایین تر از دسته ی دیگر بود.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا زنجبیل اثرات مشابهی در سطح کلسترول در انسان دارد، مورد نیاز است.

کنترل قند خون

آب زنجبیل ممکن است به کنترل قند خون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

در یک مطالعه ۱۲ هفته ای، محققان ۴۱ فرد دیابتی نوع ۲ را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه ۲ گرم مکمل پودر زنجبیل هر روز مصرف کرد، در حالی که گروه دوم دارو (مسکن/placebo) دریافت کرد. افرادی که زنجبیل مصرف کردند، کاهش قند خون ناشتا را تجربه کردند.

کاهش وزن

در پژوهش دیگری، محققان ۱۰ مرد را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه بعد از خوردن صبحانه، دمنوش زنجبیل را میل کردند. گروه دیگر از دمنوش زنجبیل استفاده نکردند. مردانی که آب زنجبیل را نوشیدند کاملا احساس سیری می کردند.

اگر چه مطالعه کوچک و مطالعات دیگری لازم است، با این حال این نشان می دهد که آب زنجبیل ممکن است در مدیریت وزن نقش داشته باشد.

خطرات و عوارض جانبی

آب زنجبیل برای بسیاری از مردم بی خطر است. با این حال ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که ابتدا بهتر است با پزشک مشورت کنید.

به گفته مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچه، نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است زنجبیل بر داروهای رقیق کننده خون (مانند آسپرین) تأثیر منفی داشته باشد.. اگر چه این تحقیق قابل بحث است، افرادی که از رقیق کننده خون استفاده می کنند باید قبل از مصرف آب زنجبیل با پزشک خود صحبت کنند.

افرادی که بیش از حد آب زنجبیل مصرف می کنند ممکن است با این مضرات زنجبیل مواجه شوند:

  • گاز معده
  • سوزش سر دل
  • اسهال
  • درد شکم

یک مطالعه که از ۱۰۲۰ زن استفاده کرد، ایمنی زنجبیل را در دوران بارداری بررسی کرد. محققان دریافتند که استفاده از زنجبیل در دوران بارداری برای درمان تهوع و استفراغ خطر ابتلا به این بیماری را افزایش نمی دهد:

  • تولد نوزاد
  • زایمان زودرس
  • نارسایی های زودرس

امتیاز آپگار (ظاهر، پالس، رفتار، فعالیت و تنفس در نوزادان) پایین

با وجود آنکه در هیچ یک از مطالعات ضرری در دوران بارداری مشاهده نشده است، پیش از مصرف آب زنجبیل با پزشک خود مشورت کنید.

طرز تهیه آب زنجبیل در خانه

آب زنجبیل را می توان به عنوان دمنوش و یا آب میوه میل کرد.

آب زنجبیل و لیمو

شما می توانید به راحتی آب زنجبیل را در خانه تهیه کنید و برای بهبود طعم آن کمی آب لیمو اضافه کنید.

بهترین راه تهیه آب زنجبیل استفاده از ریشه تازه زنجبیل است که از طریق سایت ۱۰۴۰giah.ir  قابل سفارش است.

یک روش رایج برای تهیه آب زنجبیل در خانه به شرح زیر است:

۱٫۵ قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده را درون ۴ فنجان آب بجوشانید. بعد از جوشیدن آب، آن را از اجاق بردارید و اجازه دهید تا آب خنک شود. مایع به دست آمده را از صافی رد کنید تا قطعات زنجبیل جدا شود. آب زنجبیل را در یخچال قرار دهید تا خنک شود.

زنجبیل برای برخی افراد طعم تند و قوی ای دارد، برای بهبود طعم آن میتوانید کمی عسل و یا لیمو به آن اضافه کرد و نوش جان کنید.

منبع: مدیکال نیوز تودی

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.