سکته مغزی

سکته مغزی به عنوان یک بیماری وخیم و ناتوان کننده هر سال افراد زیادی را در جوامع مختلف متاثر می نماید. سالانه میلیون ها نفر به این علت خانه نشین شده و یا می میرند. این در حالی است که سکته مغزی یک بیماری قابل پیشگیری است.

شانس بروز سکته مغزی در افرادی که اختلالات روانی دارند ۳٫۵ برابر است

 یک تحقیق بر اساس اطلاعات استخراج شده از پایگاه داده های HCUP آمریکا انجام گرفته است. طبق این تحقیق مشاهده شده افرادی که دارای مشکلات روانی همچون اضطراب، افسردگی، اضطراب پس از یک حادثه ناگوار (PTSD ) و سایر اختلالات روانی هستند تا حدود ۳٫۵ برابر بیشتر شانس بروز سکته مغزی دارند.

در تحقیقات فوق محققان مشاهده نمودند حدود ۴۰ درصد از افرادی که به علت سکته به بیمارستان مراجعه کردند قبلاً برای بیماری هایی همچون اضطراب، افسردگی و اضطراب پس از حادثه ناگوار مورد درمان قرار گرفته اند. علت این وضعیت می تواند ناشی از این باشد که این افراد به علت مشکلات روانی فشار خون بالاتری را داشته اند. و همان طور که می دانیم فشار خون بالا یکی از عوامل ابتلا به سکته مغزی است.

در این مطالعات همچنین نشان داده شد افرادی که علاوه بر دارا بودن مشکلات روانی دارای کلسترول بالا بوده و یا ۶ ماه به صورت مداوم افسردگی دارند شانس بروز سکته ای به مراتب بالاتر دارند.

وضعیت سکته مغزی در ایران

در ایران سن ابتلا به سکته تا محدوده ۲۰ سالگی پایین آمده و این بسیار هشدار دهنده است. شایان ذکر است که حدود ۱۸ درصد از افراد جامعه کم و بیش گریبانگیر اختلالات روانی هستند و به معنایی شاید در آینده دچار سکته مغزی شوند. این اطلاعات برای پزشکان و مردم بسیار حائز اهمیت است که با اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی به نحو جدی تری برخورد نمایند.

داروهای گیاهی برای سکته مغزی

درمانهای گیاهی افسردگی و اضطراب جزو راحت ترین و بی ضررترین راه ها برای رفع این مشکلات می باشد. در واقع شما با استفاده از داروهای گیاهی ضمن درمان اختلالاتی همچون افسردگی و اضطراب شانس اینکه در آینده دچار سکته مغزی شوید را هم کاهش می دهید.

داروهای گیاهی کاهنده اضطراب و آرام بخش

بر اساس تحقیقات انجام شده در طب سنتی گیاهانی مانند سنبل الطیب، بابونه، بادرنجبویه، اسطوقدوس، گل ساعتی ، جینسنگ، ریحان در کاهش اضطراب و آرامبخش بودن مؤثر هستند.

داروهای گیاهی موثر در درمان افسردگی

از نظر کتابهای طب سنتی گیاهانی نظیر هوفاریقون یا علف چای، سنبل اطیب، زعفران، بهار نارنج، گل محمدی، ریحان در درمان افسردگی تأثیر بسزایی دارند. و مصرف آنها در این مورد می تواند مفید واقع گردد.

شما می توانید به صورت آنلاین و یا با یک تماس با فروشگاه اینترنتی هزار و چهل گیاه همگی این گیاهان را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت درب منزل تحویل بگیرید.
مراقب سلامتی خود باشید.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.