محققان اعلام کرده‌اند از این پس زنان مبتلا به سرطان پستان می‌توانند تخمک‌های خود را منجمد کنند تا درمان سرطان در آنها بدون نگرانی پیگیری شود و مشکلی در فرزندآوری آنها نیز پیش نیاید.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکوی امریکا گزارش داده‌اند که روشی سریع برای حفظ و نگهداری تخمک ابداع کرده‌اند که بر اساس آن می‌توان کاری را که اکنون یک ماه یا بیشتر طول می‌کشد در زمانی کمتر و طی دو هفته انجام داد.

به نقل از لایت د کنسر، بر اساس یافته‌های این محققان که جزئیات بیشتری از آن در مجله تولید مثل انسانی (Human Reproduction) منتشر شده است، این تکنیک به زنان مبتلا به سرطان برای حفظ باروری کمک شایانی می‌کند.

انجماد یا فریز تخمک، روشی آزمایشگاهی است که طی ان تخک زن استخراج شده، منجمد و ذخیره می‌شود تا بعدها، زمانی که وی قصد بارداری داشت بتوان آن را دوباره از حالت انجماد خارج و روانه رحم کرد. این روش در بسیاری موارد جواب داده و برای زوج‌هایی مناسب است که به دلایل متعدد قصد دارند فرزندآوری خود را به تاخیر اندازند.

استفاده از این روش به خانم‌های مبتلا به سرطان نیز توصیه شده است چراکه این بیماری و درمان آن می‌تواند بر تولید مثل و توانایی آنها اثر بگذارد و جنین را نیز هنگام تشخیص ابتلا و درمان سرطان در معرض خطر قرار دهد.

این محققان در مطالعه خود بررسی‌هایی روی ۸۹ بیمار مبتلا به سرطان انجام دادند و به گفته «میچله روزن»، استاد دانشگاه کالیفرنیا و سرپرست این تحقیق، داده‌ها و نتایج به دست آمده، بوضوح نشان داده است که درمان زنان مبتلا به سرطان پستان و امکان باروری آنها از این طریق به تاخیر نخواهد افتاد.

منبع: فروشگاه آنلاین هزار و چهل گیاه

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.