استفاده از گیاهان دارویی مانند روغن های معطر جایگزین موثری برای سردردهای مرتب و مداوم است. بر اساس آمار تقریبا بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال جهان سردردهای موقت را تجربه می کنند که معمول ترین آنها سردردهای عصبی می باشد. داروهای سردرد با نسخه ی پزشک و حتی بدون نسخه نیز به راحتی در دسترس عموم قرار دارند اما از عوارض جانبی این داروها نمی توان چشم پوشی کرد.

روغن معطر چیست

روغن معطر، روغن اساسی، روغن فرار یا اسانس روغنی، مایع غلیظی است که از یک گیاه استخراج می شود. علم آروماتراپی (رایحه درمانی) معتقد است که هر اسانس روغنی برای بیماری خاصی کاربرد دارد. بسیاری از مردم بر اساس سنت های دیرین از گیاهان دارویی استفاده می کنند اما این مقاله بر اساس آخرین تحقیقات علمی انجام شده، موثرترین روغن های معطر را معرفی می کند.

کدام روغن ها در درمان سردرد موثر می باشند؟

روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس معمولا به عنوان کاهنده ی استرس، تنش و افسردگی شناخته می شود. هم چنین از آن بعنوان راهی موثر برای راحت تر به خواب رفتن استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که استنشاق این اسانس می تواند درمانی موثر برای کنترل دردهای میگرنی باشد.

عکس روغن اسطوخودوس

خرید روغن اسطوخودوس

روغن رزماری

این روغن به صورت سنتی برای درمان سردرد و گردش خون استفاده می شود. تحقیقات نیز خاصیت ضد التهابی و ضد درد آن را ثابت کرده و نشان می دهد که اسانس رزماری به کاهش دردهای سر و بهبود بی خوابی در کسانی که تحت درمان ترک اعتیاد می باشند کمک می کند.

عکس روغن رزماری

خرید روغن رزماری

روغن نعناع

این روغن جزو معروف ترین اسانس های درمان سردرد می باشد. نتایج آزمایش نشان می دهد که استفاده از نعناع-به علت وجود جزء فعال منتول- در شقیقه ها و پیشانی باعث کاهش سردردها با منشا عصبی و میگرن می شود.

روغن نعنا تحریک کننده بوده و اگر به صورت موضعی بکار رود می‌تواند سردردهای شدید را تخفیف دهد

روغن نعنا تحریک کننده بوده و اگر به صورت موضعی بکار رود می‌تواند سردردهای شدید را تخفیف دهد

روغن بابونه

بابونه به صورت سنتی به شکل دمنوش برای آرامش استفاده می شود. روغن بابونه نیز دارای همین اثر می باشد. این روغن به علت خاصیت ضدالتهابی می تواند علائم افسردگی و اضطراب-که عمدتا منشا سردرد می باشند را بهبود دهد.

عکس روغن بابونه

خرید روغن بابونه

روغن اوکالیپتوس

اوکالیپتوس بصورت سنتی برای پاک کردن سینوس ها و کاهش التهاب به کار می رود. بیماران با سردردهای ناشی از سینوس های گرفته، با استنشاق اوکالیپتوس متوجه کاهش علائم بیماری می شوند. تحقیقات نیز ثابت می کنند که استنشاق اوکالیپتوس می تواند در کاهش درد و کاهش فشار خون موثر باشد.

طریقه ی مصرف روغن های معطر چگونه است؟

  1. اختلاط اسانس و روغن پایه و ماساژ شقیقه ها و پیشانی
  2. تنفس عمیق دستمالی حاوی چند قطره اسانس
  3. کمپرس حوله ی خیس در ظرفی حاوی آب سرد و چند قطره روغن معطر
  4. اضافه کردن چند قطره روغن به حمام داغ
روغن های معطر می توانند رقیق شده و برای از بین بردن سردرد بر روی شقیقه ها یا پیشانی مالیده شوند

روغن های معطر می توانند رقیق شده و برای از بین بردن سردرد بر روی شقیقه ها یا پیشانی مالیده شوند

آیا روغن های معطر موارد منع مصرف دارند؟

در صورت استفاده ی درست، اسانس ها درمان های امن و قابل اعتمادی می باشند. در هر صورت تلاش کنید که از معتبرترین برندهای بازار استفاده کنید.
پیش از استفاده روی پوست، حتما آن را با یک روغن مخلوط کنید در غیر این صورت امکان بروز سوزش وجود دارد. امکان حساسیت به روغن های معطر در بعضی افراد وجود دارد پس پیش از مصرف، روغن را روی قسمت کوچکی از پوست تست کرده و در صورت عدم بروز حساسیت بعد از ۴۸ ساعت، مصرف روغن جایز می باشد. چنانچه شخصی تحت مراقبت های ویژه ای می باشد، پیش از مصرف با پزشک مورد نظر مشورت کند.

منبع: Five effective essential oils for headaches

تیم تحریریه فروشگاه آنلاین هزار و چهل گیاه روزها و شبهای خوشی را برایتان آرزومند است.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

1 پاسخ به روغن های معطر گیاهی برای درمان سردرد بر پایه ی مطالعات علمی
  1. ممنون از زحمات شما، مطلب خوبی است


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.