درمان تبخال تناسلی و تبخال لب با گیاهان دارویی

تبخال چیست

تبخال به دو صورت تبخال لب و تبخال تناسلی خود را نشان می‌دهد. تبخال می‌تواند اطراف لب، اطراب مهبل و گردن زهدان، اطراف مقعد و اطراف آلت تناسلی در مردان را مبتلا کند. تبخال بسیار مسری است و ویروس آن می‌تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. پس از تماس اولیه با ویروس تبخال علائم پس از حداکثر یک هفته ظاهر می‌شود. و ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند. معمولاً تبخال‌ها بعد از یک هفته التیام می‌یابند. و می‌بایست در این مدت دستکاری نشوند تا به تدریج خشک گردند. روابط جنسی پرخطر می‌تواند باعث انتقال ویروس های تناسلی گردد.

تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

گاهاً پرسیده می‌شود که فرق تبخال تناسلی با زگیل تناسلی چیست؟ پاسخ این است که هر دو مورد می‌توانند توسط رابطه جنسی پرخطر منتقل شوند. اما زگیل تناسلی توسط نوع دیگری از ویروس‌ها به نام پاپیلوما ایجاد می‌شود. در واقع عامل ایجاد این دو بیماری متفاوت است. در حال حاضر موضوع بحث ما در مورد تبخال تناسلی هست. و در فرصتی دیگر در مورد زگیل تناسلی صحبت خواهیم کرد.

در مورد درمان تب خال و تبخال تناسلی با گیاهان دارویی در منابع ایرانی و خارجی موارد زیادی به چشم می خورند. که در ادامه موثر ترین ها را با شما در میان خواهم گذاشت.

درمان خانگی تبخال

  1. در منابع بسیاری بر موثر بودن بادرنجبویه برای درمان تب خال اشاره شده است. این گیاه معجزه گر دارای خاصیت آرامبخشی و خواب آوری است. بسیار جالب است که می‌تواند در درمان تبخال هم موثر واقع شود. شما می‌توانید این گیاه را مثل چای استفاده نمائید. ضمن اینکه می‌توانید چایی غلیظ با آن درست کرده و با پارچه‌ای تمیز روزی چند بار تب خال را با آن بخیسانید.
  2. چای نعناع: نعناع دارای خواص ضد ویروسی است. بنابراین می‌توانید چای آن را بخورید. و یا چای غلیظ آن را با پارچه‌ای تمیز روی تب خال بگذارید. این کار را هر روز چند بار انجام دهید.
  3. از دیگر گیاهان ضد ویروس : زوفا، مرزنجوش، اکلیل کوهی، مریم گلی، آویشن، بومادران، رازیانه را می‌توان نام برد. می‌توانید از ترکیب این گیاهان چای درست کرده و میل نمائید. یادتان باشد مقدار زیادی از مریم گلی را به این چای نیفزائید چون مقدار زیاد آن خطرناک است. می توانید به این چای بادرنجبویه را هم اضافه کنید. اگر شیرین بیان را هم به این ترکیب بیفزائید باعث بهتر شدن طعم آن می‌شود. ضمن اینکه شیرین بیان خاصیت ضد ویروسی هم دارد. ( شیرین بیان را می توان به صورت موضعی نیز مصرف کرد)
  4. جوشانده غلیظ مورد : روزانه سه تا ۴ بار از این جوشانده غلیظ با استفاده از یک دستمال نخی تمیز روی موضع بگذارید.
  5. می‌توانید با پارچه ای تمیز جوشانده غلیظ بابونه را روی موضع به آرامی بمالید.

نکته

– برای پیش گیری از تبخال‌های تناسلی و سایر بیماری های مقاربتی از رابطه جنسی پر خطر بپرهیزید.

– در هنگام روابط جنسی پر خطر از کاندوم استفاده نمائید.

سلامتی بزرگترین موهبتی است که خداوند به ما داده است، قدر سلامت خود را بدانید.
مطلب از دکتر رضا دهقانی ، فارماکولوژیست، استاد دانشگاه
هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

1 پاسخ به درمان خانگی تبخال تناسلی و تبخال لب
  1. سپاس از مطالب مفید شما، اگر ممکنه در مورد زگیل تناسلی هم مطلب تهیه کنید


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.