درمان گیاهی حالت تهوع و استفراغ

افراد می توانند به دلایل مختلفی در زندگی خود دچار حالت تهوع یا استفراغ شوند. این دلایل می توانند دلایلی مثل بیماری حرکت، تهوع های زمان بارداری، انگل های روده، استفراغ بعد از شیمی درمانی، عفونت لوله گوارش، دریا زدگی، مصرف زیاد الکل، اختلالات گوش درونی، مصرف غذاهای فاسد و غیره باشند.

لازم به ذکر است  کسانی که پس از سوار شدن در اتوبوس، قطار یا هواپیما دچار حالت تهوع می شوند، اصطلاحاً گفته می شود دارای بیماری حرکت هستند. همچنین حالت تهوع در دوران بارداری به بیماری صبحگاهی معروف است.

در زمانی که علت استفراغ به علت مصرف مواد غذایی فاسد و یا مصرف بالای الکل است. بروز تهوع واکنشی مطلوب می باشد. زیرا باعث دفع مواد مضر می گردد. اما در مواقعی که علت استفراغ به علت ورود مواد سمی به بدن نیست ممانعت از بروز حالت تهوع می تواند امری مطلوب باشد.

گیاهان دارویی برای تسکین حالت تهوع و استفراغ

۱٫ زنجبیل:

مصرف زنجبیل چه به صورت دم کرده و یا جویدن آن به صورت خام دارای اثراتی عالی برای جلوگیری از تمامی انواع تهوع مثل بیماری حرکت، تهوع های ناشی از مشکلات گوش داخلی، شیمی درمانی و غیره می باشد.

حتی مصرف ۱ فنجان چای زنجبیل در دوران بارداری برای جلوگیری از بیماری صبحگاهی توصیه می شود. (البته مقادیر بالای آن در بارداری نباید مصرف گردد). زنجبیل قرن هاست به عنوان درمانی برای استفراغ مصرف می شود. و مقالات زیادی اثربخشی آن را معادل با بسیاری از داروهای ضد تهوع می دانند. ضمن اینکه زنجبیل دارای اثرات سودمند بسیار دیگری نیز می باشد.

۲٫ دارچین:

به علت داشتن ماده ای به نام کاتشین مانع استفراغ می شود. گیاهان دیگری مثل مریم گلی، غافث و زالزالک هم کاتشین دارند.

۳٫ نعناع:

می تواند با تسهیل حرکات باعث بهبود حالت تهوع شود.

۴٫ گیاهان آرام کننده معده

مثل بابونه، رازیانه، بادرنجبویه که می توان یک قاشق از همگی اینها را برای درمان مصرف نمود. این گیاهان برای بهبود سوء هاضمه نیز موثرند.

۵٫ برای افرادی که باردار نیستند

چای زرشک و دارچین درمان مناسبی برای این حالت می باشد. چون مصرف زرشک در دوران بارداری توصیه نمی شود.

۶٫ یک سری افراد به دلیل مشکلات عصبی و استرس های شدید دچار این حالت می شوند. در این افراد توصیه می شود داروهای گیاهی آرام بخش را نیز به همراه گیاهان ضد تهوع مصرف کنند. از این گیاهان می توان به اسطوخدوس، سنبل الطیب، بادرنجبویه و … اشاره نمود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به بسته ضد افسردگی و آرام بخش مراجعه نمائید.

۷٫ افرادی که در زمان گرما زدگی دچار این حالت می شوند. در این افراد توصیه می شود کمبود آب بدن جبران گردد. می توان از نوشیدنی هایی مثل شربت آبلیمو ( به همراه کمی نمک) برای جبران آب و نمک از دست رفته و همچنین نوشیدنی هایی مثل شربت زنجبیل استفاده نمود.

تهیه مطلب از دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.