خواص ماست برای درمان افسردگی

در تحقیقی که در دانشگاه ویرجینیا روی موشها انجام شده مشاهده شده که مصرف ماست به علت داشتن باکتری های پروبیوتیک با تغییر محتویات میکروبی دستگاه گوارش می تواند به درمان افسردگی کمک کند. در این تحقیق مشاهده شده مصرف باکتری های بی ضرری به نام لاکتوباسیلوس Lactobacillus  که در ماست وجود دارند تولید ماده ای به نام kynurenine را کاهش می دهد. میزان بالای kynurenine با بروز افسردگی رابطه مستقیم دارد.

این تحقیق از این نظر اهمیت دارد که می توان با تغییری ساده در رژیم غذایی از مصرف داروهای شیمیایی مرتبط با درمان افسردگی جلوگیری کرد. البته نویسندگان مقاله تاکید می کنند که این مطالعه می بایست در انسان نیز انجام شود. و نحوه تغییر ترکیب میکروبی روده انسان پس از مصرف ماست بررسی گردد.

البته پیش از این مطالعاتی نشان داده بود که تغییر محتویات میکروبی روده به کمک پروبیوتیک ها می تواند به بهبود سلامت مغز کمک کند. اینکه این باکتری ها دقیقاً چگونه عمل می کنند و چه می شود که می توانند باعث بهبود سلامت مغز شوند هنوز به درستی شناخته نشده است و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

اهمیت درمان افسردگی

محققان تأکید می کنند که بیماران نباید به صورت سرخود داروهای افسردگی خود را قطع نمایند. و قبل از هر گونه تغییر می بایست با پزشک خود مشورت کنند.

افسردگی جزو بیماری ها نورودجنرتیو ( تحلیل برنده مغز) می باشد که در صورت عدم درمان مناسب می تواند خسارات جبران ناپذیری را به مغز وارد نماید. از این رو درمان مناسب و به موقع آن بسیار حائز اهمیت می باشد. باور اجتماع مبنی براینکه افسردگی نیاز به درمان ندارد باوری کاملاً اشتباه است.

درمان افسردگی با طب سنتی

عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه با رویکردی جدید در معرفی و هدایت جامعه به سمت داروهای گیاهی قدم بر می دارد. ما باور داریم که گیاهان دارویی ذخائر ارزشمندی هستند. که می بایست آنها را به صورت علمی شناخت و از آنها بهره برد. طب سنتی ایرانی طی قرن ها از این گیاهان بهره جسته اند. و این دانش را به تمامی دنیا صادر نموده اند.

از میان بسته های پیشنهادی عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه بسته ای مخصوص برای افسردگی و درمان آن با طب سنتی ارائه شده است. این بسته مشتمل بر چندین و چند چندین گیاه ارزشمند است که در منابع متعدد ایرانی و لاتین برای درمان افسردگی موثر شناخته شده اند. این بسته علاوه بر خاصیت ضد افسردگی خواص نشاط آوری و ضد سرطانی نیز دارد.

تهیه مطلب توسط دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه

ماست بخورید، لبخند بزنید و همیشه سلامت باشید.

 

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.