خواص رازیانه در پیاز گل ، ساقه ، برگ و دانه آن

در این مقاله می‌خواهیم در مورد خواص رازیانه و فواید آن برای سلامتی صحبت کنیم. رازیانه برای عطر و طعم شیرین بیان مانند و فوایدی که برای سلامتی دارد بسیار با ارزش است. این گیاه از عهد باستان در درمان‌های طبیعی مورد استفاده بوده است. رازیانه که در مناطق اطراف دریای مدیترانه کِشت می‌شود. همچنان نه تنها در بسیاری از غذاهای ایتالیایی و یونانی مصرف دارد، بلکه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رازیانه دارای پیاز رنگ پریده و ساقه‌های بلند سبز رنگ است. تقریباً در همه جا می‌تواند پرورش یابد. همه‌ی قسمت‌های گیاه رازیانه ، شامل پیاز، ساقه، برگ و دانه آن خوراکی هستند. آنها به غذاها عطر و طعم می‌بخشند.

ارزش غذایی رازیانه

بر اساس پایگاه داده ملی مواد مغذی اداره کشاورزی ایالات متحده (USDA) مقدار ۲۳۴ گرم پیاز خام رازیانه حاوی:

 • ۷۳ کالری
 • ۰٫۴۷ گرم چربی
 • ۲٫۹ گرم پروتئین
 • ۱۷ گرم کربوهیدرات
 • ۷٫۳ گرم فیبر رژیمی
 • و بدون کلسترول

می‌باشد. همچنین یک پیمانه رازیانه حاوی:

 • ۳۶۰ میلی‌گرم پتاسیم
 • ۴۵ میلی‌گرم سدیم
 • ۸۳۸ واحد بین‌المللی (IU) ویتامین A
 • ۴۳ میلی‌گرم کلسیم
 • ۱۰٫۴ میلی‌گرم ویتامین C
 • ۰٫۶۴ میلی‌گرم آهن
 • ۰٫۰۴۶ میلی‌گرم ویتامین B-6
 • ۱۵ میلی‌گرم منیزیم

همچنین رازیانه حاوی فسفر، روی، مس، منگنز، سلنیوم، نیاسین، اسید پانتوتنیک، فولات، کولین، بتا کاروتن، لوتئین، و زیگزانتین، ویتامین E و ویتامین K می‌باشد. علاوه بر همه‌ی اینها رازیانه حاوی مقادیر زیادی نیترات رژیمی بوده و منبع طبیعی استروژن است.

خواص رازیانه

در مورد خواص رازیانه مقالات متعددی وجود دارد. اما در اینجا می‌خواهیم به صورت عمیق و دقیق به خواص رازیانه و فوایدی که این گیاه معجزه‌گر برای سلامتی دارد بپردازیم.

 • سلامتی استخوان

خواص رازیانه برای حفظ ساختار و استحکام استخوان به اثبات رسیده است. آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و ویتامین K موجود در رازیانه همگی در ساخت و حفظ ساختار و قوت استخوان مشارکت دارند. فسفات و کلسیم هر دو در استحکام استخوان حائز اهمیت هستند. آهن و روی هر دو برای تولید و به بلوغ رسیدن کُلاژن حیاتی هستند. تشکیل استخوان نیازمند مواد معدنی مانند منگنز است. مصرف کم ویتامین K با ریسک بالای شکستگی استخوان همراه است.

ویتامین K برای سلامتی بسیار مهم است. زیرا پروتئین‌های استخوان را اصلاح  می‌کند، جذب کلسیم را افزایش می‌دهد. و می‌تواند دفع کلسیم در ادرار را کاهش دهد.

 • فشار خون

در مورد خواص رازیانه برای کاهش فشار خون بسیار شنیده‌ایم. مصرف پایین سدیم برای کاهش فشار خون ضروری است. اما افزایش مصرف پتاسیم به دلیل نقش آن در تأخیر خون شاهرگ، اتساع و انقباض رگ‌های خونی می‌تواند به همان اندازه حائز اهمیت باشد. بر اساس نتایج بررسی NHANES، کمتر از ۲ درصد از بزرگسالان در آمریکا مصرف روزانه‌ی توصیه شده‌ی ۴۷۰۰ میلی گرم پتاسیم را رعایت می‌کنند.

مردی که در حال گرفتن فشار خون است

مردی که در حال گرفتن فشار خون است

به علاوه شواهدی وجود دارد که پتاسیم، کلسیم، و منیزیم به صورت طبیعی فشار خون را کاهش می‌دهند. همه‌ی این مواد در رازیانه وجود دارند. نیترات رژیمی موجود در رازیانه و سایر مواد غذایی دارای ویژگی گشاد کننده عروق هستند. به همین دلیل در کاهش فشار خون و محافظت از قلب کمک می‌کنند.

 • سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، فولات، ویتامین C، ویتامین B-6، و محتوای ماده مغذی گیاهی رازیانه، همراه با فاقد کلسترول بودن آن، همگی به سلامت قلب کمک می‌کنند. رازیانه حاوی میزان قابل توجهی فیبر است. همانطور که فیبر به کاهش میزان کلی کلسترول خون کمک می‌کند، در نتیجه ریسک بیماریهای قلبی را نیز کاهش می‌دهد.

به نظر می‌رسد که پتاسیم سلامت قلب را افزایش می‌دهد. در یک مطالعه، افرادی که روزانه ۴۰۶۹ میلی گرم پتاسیم مصرف می‌کردندخطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی در آنها ۴۹ کمتر از کسانی بود که روزانه در حدود ۱۷۹۳ میلی گرم پتاسیم مصرف می‌کردند.

ویتامین B-6 و فولات از ایجاد ترکیبی به نام هموسیستئین جلوگیری می‌کنند. وقتی که حجم زیادی از هموسیستئین در بدن جمع گردد، می‌تواند به رگهای خوبی آسیب زده و منجر به مشکلات قلبی شود.

 • سرطان

از جمله خواص رازیانه خواص ضد سرطانی آن است. سلنیوم یک ماده معدنی است که در رازیانه وجود دارد، اما در سایر میوه‌ها و سبزیجات نیست. این ماده در عملکرد آنزیمی کبد مشارکت دارد. و در سم‌زدایی برخی ترکیبات سرطان‌زا در بدن کمک می‌کند. سلنیوم همچنین می‌تواند از تورم و التهاب جلوگیری نموده و نرخ رشد تومور را کاهش دهد. مصرف فیبر میوه و سبزیجاتی مانند رازیانه خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

ویتامین C، ویتامین A و بتا کاروتن به عنوان آنتی اکسیدان‌های قوی عمل می‌کنند. که از سلولها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. از جمله خواص رازیانه این است که حاوی فولات است، که در سنتز و تعمیر DNA نقش دارد. این امر می‌تواند به دلیل جهش‌های DNA از شکل‌گیری سلولهای سرطانی پیشگیری کند.

عکس دانه‌های رازیانه

عکس دانه‌های رازیانه

 • ایمنی

به نظر می‌رسد که سلنیوم موجود در رازیانه تولید T – سلولهای قاتل را تحریک می‌کند. این امز نشان می‌دهد که رازیانه می‌تواند پاسخ ایمنی به عفونت را افزایش دهد.

 • تورم و التهاب

کولین یک ماده مغذی بسیار مهم و همه کاره در رازیانه است که در مورد خواب، حرکات عضله، یادگیری و حافظه کمک کننده است. کولین همچنین در حفظ ساختار غشای سلولی، در انتقال تکانه‌های عصبی، در جذب چربی، و کاهش التهاب مزمن کمک بسزایی می‌کند.

 • متابولیسم

رازیانه منبع ویتامین B-6 است. این ویتامین با شکستن کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها به گلوکز و اسید آمینه، نقشی حیاتی در سوخت و ساز انرژی ایفا می‌کند. این ترکیبات کوچکتر به راحتی برای انرژی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • هضم غذا

رازیانه به دلیل محتوای فیبری خود، در پیشگیری از یبوست کمک می‌کند. و دستگاه گوارش را سالم و منظم نگه می‌دارد.

 • کنترل وزن و سیری

فیبر رژیمی عامل بسیار مهمی در کنترل و کاهش وزن می‌باشد. این فیبر به عنوان یک “عامل حجیم” در سیستم گوارش انسان عمل می‌کند. این ترکیبات سیری را افزایش داده و اشتهاء را کاهش می‌دهند. لذا باعث می‌شوند فرد به مدت طولانی تری احساس سیری کرده و مصرف کالری وی کاهش یابد.

 • افزایش جذب آهن

کمبود آهن یکی از رایج‌ترین کمبودهای مواد مغذی در کشورهای توسعه یافته است. و یکی از دلایل اصلی کم خونی به شما می‌رود. همراه کردن غذاهایی مانند رازیانه که ویتامین C بالای دارند با غذاهای غنی از آهن توانایی جذب آهن در بدن را به حداکثر می‌رساند.

 • استروژن

استروژن به صورت طبیعی در رازیانه وجود دارد. این ماده در تنظیم عادت ماهیانه‌ی زنان نقش مهمی دارد. و می‌تواند بر روی باروری تأثیر بگذارد. در یک مطالعه در مورد استروژن که توسط مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس بر روی موش‌ها انجام گرفت مشخص شد که استروژن نقش مهمی را در کنترل عواملی که در وزن بدن نقش دارند بازی می‌کند. عواملی نظیر اشتهاء و مصرف انرژی.

 • سندرم پیش از قاعدگی

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که عصاره رازیانه اثرات سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را کاهش می‌دهد.

 • پوست

رازیانه خام یک منبع عالی برای ویتامین C است. ویتامین C برای کلاژن ، یعنی سیستم پشتیبان پوست ضروری است. این ماده در بدن ما به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند تا از آسیبهای ناشی از خورشید، آلودگی و دود پیشگیری کند. ویتامین C همچنین توانایی کلاژن در صاف کردن چین و چروک پوست و بهبود بافت کلی پوست را افزایش می‌دهد.

طریقه مصرف رازیانه در رژیم غذایی

رازیانه دارای بافتی تُرد و عطر و طعمی ملایم و شیرین است. این موضوع سبب شده تا یک افزودنی لذت بخش برای هر غذایی باشد. چه مواد غذایی خام و چه خوراکی‌های پخته. همه‌ی قسمتهای گیاه رازیانه می‌توانند خورده شوند. و دانه‌های آن به عنوان چاشنی در اکثر دستورات غذایی مورد استفاده قرار گرفته است.

هنگام خرید رازیانه به پیاز گل آن دقت کنید که محکم و سفید یا سبز کمرنگ باشد و آنهایی که خال خال یا کبود هستند را نخرید. ساقه‌ها باید سبز و برگها باید راست و در کنار هم باشند. گیاهی که جوانه گل داشته باشد زیادی رسیده یا در واقع ترشیده است. رازیانه تازه را می‌توان تا ۴ روز در یخچال نگهداری کرد. بهتر از رازیانه تازه را بلافاصله بعد از خرید مصرف کنیم زیرا عطر و طعم خود را به مرور زمان از دست می‌دهد. دانه‌های خشک رازیانه تا حدود ۶ ماه در ظروف محفوظ از هوا و جای خشک و خنک مانند کابینت ادویه‌جات نگه داشته می‌شوند.

رازیانه خام عطر و طعم مطبوعی را به سالاد می‌دهد

رازیانه خام عطر و طعم مطبوعی را به سالاد می‌دهد

 برای درست کردن رازیانه، ساقه‌ها را از پیاز گل یعنی جایی که جوانه زده‌اند بریده و پیاز آن را به صورت عمودی قطعه قطعه کنید. برگها، ساقه‌ها و پیاز رازیانه به روشهای مختلفی می‌توانند درست شوند:

 • از ساقه‌ها می‌توان در درست کردن سوپ استفاده کرد.
 • برگها ، ساقه‌ها و پیاز را در روغن سرخ کنید تا یک غذای آماده و سریع داشته باشید.
 • تکه‌های رازیانه را با انواع سیزیجات تازه مخلوط کنید تا یک سالاد ترد و خوشمزه درست کنید.
 • پیازهای بو داده و کبابی رازیانه را به عنوان پیش غذا سِرو کنید.

عوارض رازیانه برای سلامتی

در کنار خواص رازیانه باید به خطرات بالقوه آن پرداخت. برخی ادویه‌حات مانند گشنیز، رازیانه و زیره سیاه، می‌توانند منجر به واکنش‌های آلرژیک شدید در برخی افراد شوند. افرادی که به این ادویه‌جات حساسیت دارند باید از مصرف آن خودداری کنند. مسدود کننده‌های بتا یا Beta-Blockers داروهایی هستند که به طور رایج برای بیماریهای قلبی تجویز می‌شوند، این داروها سطح پتاسیم خون را افزایش می‌دهند. مواد غذایی با پتاسیم بالا مانند رازیانه برای کسانی که از این داروها استفاده می‌کنند باید به میزان متعادل مصرف شوند.

سطوح بالای پتاسیم برای افرادی که دچار آسیبهای کلیه شده یا کلیه‌های آنها به درستی کار نمی‌کند می‌تواند خطرات جدی در پی داشته باشد. کلیه‌های آسیب دیده ممکن است قادر به فیلتر پتاسیم اضافه خون نباشند. و این موضوع می‌تواند کشنده و مهلک باشد.

در پایان توجه به این نکته حائز اهمیت است که یک ماده غذایی واحد به تنهایی نمی‌تواند از بیماریها جلوگیری نموده و سلامت کلی بدن را بهبود بخشد. اما یک رژیم غذایی سالم می‌تواند. برای سالم بودن تنوعی از مواد غذایی تازه را مصرف کنید.

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه آرزومند سلامتی و تندرستی شما است.

برای خرید دانه رازیانه از فروشگاه اینترنتی هزار و چهل گیاه بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

عکس رازیانه

منبع: مدیکال نیوز تودی

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.