تحقیقی جدید نشان می‌دهد زنانی که مدتی را حداقل به یک کودک شیر داده باشند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آندومتریوز قرار می‌گیرند.

آندومتریوز چیست

بیماری آندومتریوز مشکلی مزمن و غالبا همراه با درد است و زمانی روی می دهد که پوشش درونی رحم خارج از اندام تناسلی بر روی لوله های فالوپ، تخمدان ها و یا منطقه ای دیگر رشد می کند.

لسلی فارلاند، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان زنان و بریگام بوستون، در این باره می گوید: «ما دریافتیم زنانی که مدت زمان بیشتری به نوزادشان شیر داده بودند، با احتمال کمتر ابتلا به بیماری آندومتریوز مواجه بودند.» وی در ادامه می افزاید: «با در نظر گرفتن ماهیت مزمن بیماری آندومتریوز و تعداد کم فاکتورهای پرخطر قابل اصلاح آن، شیردهی ممکن است رفتار قابل اصلاح مهمی در جهت کاهش ریسک بروز آندومتریوز در بین زنان بعد از بارداری باشد.»

این مطالعه شامل هزاران زن بود که از سال ۱۹۸۹ در مطالعه شرکت کرده بودند و به مدت دو دهه تحت نظر بودند. محققان دریافتند در طول این مدت، حدود ۳۳۰۰ زن بعد از زایمان اولین فرزندشان مبتلا به آندومتریوز شده بودند. سپس محققان بر رفتار شیردهی بخصوص مدت زمان شیردهی در زنان تمرکز کردند.

یافته ها نشان داد ریسک آندومتریوز در زنان به ازای هر سه ماه شیردهی بیشتر بعد از هر بارداری تا ۸ درصد کاهش داشت. این مطالعه همچنین نشان داد زنانی که ۱۸ ماه یا بیشتر در طول سال های باروری خود که ممکن است شامل چندین بارداری باشد، به نوزادشان شیر داده باشند با ۳۰ درصد ریسک کمتر ابتلا به آندومتریوز مواجه هستند.

به گفته محققان، توقف موقت عادت ماهیانه در طول شیردهی بلافاصله بعد از زایمان ممکن است دلیل احتمالی کاهش ریسک ابتلا به آندومتریوز باشد. همچنین تغییرات هورمونی مرتبط با شیردهی هم در این زمینه نقش دارند.

منبع: فروشگاه آنلاین هزار و چهل گیاه

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.