جنسیت جنین و سلامتی مادر

جنسیت جنین پسر یا دختر و تاثیر آن روی سلامت مادر

تحقیقاتی پیش از این نشان داده بود که جنسیت جنین و تفاوت پسر یا دختر بودن می تواند تفاوتهایی در سطح فشار خون، کلسترول و قند خون مادر ایجاد کند. اما تحقیق حاضر می خواهد به این موضوع بپردازد که تفاوت جنسیت جنین چه تغییراتی روی سیستم ایمنی مادر می گذارد. این تحقیق در دانشگاه Waxner انجام شده و در مجله “مغز، رفتار، ایمنی” به چاپ رسیده است.

التهاب چیست

التهاب (Inflamation) پاسخ طبیعی بدن به یک عامل خارجی است. در طی التهاب سلولهای ایمنی به منطقه خطر هجوم می آورند و عامل خارجی را که می تواند ویروس، باکتری، قارچ و یا هر عامل دیگری باشد از پا در می آورند. بنابراین التهاب واکنش نامطلوبی نیست.

اما اگر التهاب بیش از حد شود، مثلاً در آلرژی ها و بیماری های خود ایمنی، می تواند مضر هم باشد. بنابراین لازم است با التهاب بیش از حد مبارزه شود. با این توضیح مختصر در مورد نتایج این تحقیق بیشتر صحبت می کنیم.

رابطه جنسیت جنین و ایمنی مادر

در بدن ما موادی به نام سیتوکین ها وجود دارد که از سلولهای ایمنی در زمان التهاب ترشح می شوند. سیتوکین ها باعث فراخوانی سلولهای التهابی به محل مورد نظر می شوند. در تحقیق حاضر نشان داده شده که در زمانی که مادر فرزند دختری حامله باشد سیتوکین های بیشتری از سلولهای ایمنی ترشح می شود.

این بدان معناست که در زمان بارداری با جنسیت جنین دختر واکنش هایی مثل آلرژی، آسم و بیماری خود ایمنی با علائم بیشتری همراه خواهند بود. این تحقیق همچنین توصیه می کند ورزش، مصرف سبزیجات و انجام مدیتیشن در زمان بارداری می تواند به متعادل کردن واکنش ایمنی بدن کمک کند. (البته پیش از هر تغییری در رژیم غذایی می باید با پزشک مشورت گردد).

همچنین این تحقیق پیشنهاد می دهد جنسیت جنین می تواند تاثیراتی نیز روی بیماری های دیگری مثل پری اکلامپسی داشته باشد که نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

این تحقیق به پزشکان اطفال توصیه می کند در صورت بارداری با جنین دختر مادر را بیشتر تحت نظر بگیرند و مخصوصاً از نظر بیماری هایی مثل آسم، آلرژی و بیماری های خود ایمنی بیشتر تحت نظر باشند.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.