جلوگیری از زوال مغز

در تحقیقی که اخیراً در مجله Journal scientific report به چاپ رسیده نشان داده شده که کافئین با فعال کردن آنزیمی به نام NMNAT2 می تواند مانع از زوال مغز شود. این آنزیم سلولهای مغز را از استرس محافظت می کند. ضمن اینکه این آنزیم با اتصال به پروتئین هایی به نام tau مانع از پیچش غیر طبیعی آنها می گردد. ( پیچش غیرطبیعی tau عامل ایجاد دمانس مغز است).

در این تحقیق به موشهایی که به صورت ژنتیکی آنزیم NMNAT2 کمتری تولید می کردند کافئین داده شد. و مشاهده شد که پس از مصرف کافئین میزان NMNAT2 در آنها افزایش یافت. در این تحقیق موراد دیگری نیز بررسی شد که می توانستند باعث افزایش میزان NMNAT2 گردند که از این میان کافئین بیشترین تاثیر را داشت.

زوال مغز و بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر مهمترین شکل از زوال مغز است که در آن فرد دچار مشکلات حافظه، تفکر، سردرگمی ، تغییرات خلقی و سایر مشکلات می شود. در این بیماری سلولهای خاصی از مغز در مناطقی خاص از بین می روند. در حال حاضر ۴۲٫۵ میلیون انسان در جهان مبتلا به زوال مغز هستند که این میزان تا سال ۲۰۵۰ سه برابر خواهد شد.

این تحقیق از این نظر مهم است که شاید بتواند در آینده راهی جدید برای درمان آلزایمر فراروی محققین قرار دهد. و محققین قادر باشند با به کار گیری کافئین در درمانهای مرتبط با آلزایمر داروهای جدیدی را وارد بازار دارویی نمایند. از سوی دیگر این تحقیق محققان را تشویق می کند تا ترکیبات دیگری که محرک تولید NMNAT2 می باشند را برای بهبود آلزایمر استفاده نمایند.

قهوه جزو نوشیدنی هایی است که مقدار قابل توجهی کافئین دارد. از سوی دیگر خاصیت مبارزه با کبد چرب را نیز دارد.

عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه با استفاده از متعهدترین درمانگران گیاهی آماده ارائه بهترین گیاهان دارویی و نوشیدنی ها در کلاس جهانی است. شما می توانید برای تهیه بهترین قهوه ها در درب منزل به فروشگاه آنلاین ما مراجعه و یا با ما در تماس باشید. این فروشگاه در نظر دارد در آینده نه چندان دور مجموعه ای از بهترین و مرغوبترین انواع قهوه را در سایت خود ارائه نماید.

سایر گیاهان دارویی برای آلزایمر

داروهای گیاهی دیگر موثر برای آلزایمر و زوال مغز شامل این موارد هستند. چای سبز، نخود، عناب، دارچین، بادرنجبویه، کند، بارهنگ، ریحان، گل محمدی، زعفران، جنسینگ و چندین و چند گیاه دیگر.

تهیه مطلب: دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه

سلامتی ارزشمند ترین هدیه خداوند است. قدر سلامتی خود را بدانید.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.