عکس نعناع فلفلی برای رایحه درمانی تهوع بارداری

اسانس نعناع‌ فلفلی سبب کاهش تهوع و استفراغ شده و به همین دلیل برای کاهش تهوع بارداری نیز موثر است. یکی از نکات مهم برای کاهش تهوع بارداری حفظ آرامش در این دوران است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتما بانوان روش‌های تنفس صحیح و تکنیک‌های تن‌آرامی (ریلکسیشن) را فرا گرفته و در دوران بارداری به طور مداوم تمرین و اجرا کنند.

اثر رایحه‌ درمانی با اسانس نعناع‌ فلفلی بر تهوع بارداری توسط پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی نیز بررسی شده است که بر اساس نتایج حاصل از این بررسی نیز تاثیر مثبت رایحه‌درمانی با این اسانس مورد تایید قرار گرفته است.

چگونگی و علت تهوع بارداری

۵۰ تا ۹۰ درصد از بانوان در دوران بارداری حالت تهوع را با شدت‌های مختلف تجربه می‌کنند. این حالت می‌تواند بدون استفراغ اتفاق بیفتد یا با استفراغ نیز توام باشد. تهوع بارداری در کشورهای غربی و مناطق شهری نسبت به کشورهای آفریقایی و آسیایی شایع‌تر است.

علت تهوع در دوران بارداری به طور کامل و دقیق مشخص نیست. با این حال، به نظر می‌رسد که به تولید هورمون گونادوتروپین کوریونی انسان (HCG) مرتبط است. سطح این هورمون در اثر انجام عمل لقاح و چسبیدن تخمک لقاح یافته به پوشش رحم در بدن افزایش می‌یابد. نظریه های دیگری نیز وجود دارد که به عنوان علل تهوع در دوران بارداری مطرح می‌شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • استروژن هورمون دیگری است که در دوران بارداری سطح آن در بدن  افزایش می‌یابد و می‌تواند یکی از دلایل تهوع بارداری باشد.
  • یک معده حساس هنگام تلاش برای سازگاری با تغییرات حاملگی، می‌تواند حساس‌تر شود.
  • استرس یا خستگی باعث ایجاد واکنش فیزیکی در بدن می‌شود که می‌تواند موجب تهوع و استفراغ ‌شود .

اهمیت مدیریت و کنترل تهوع بارداری

حالت تهوع در دوران بارداری مستقیما و به طور غیرمستقیم آزاردهنده بوده و لازم است به نحوی کاهش یافته و کنترل شود. بروز این حالت خصوصا در شدت‌های بالا می‌تواند روال عادی زندگی روزمره‌ی بانوان باردار را تحت تاثیر قرار داده و مختل کند. همچنین سبب کاهش انرژی فرد در اثر عدم توانایی مصرف کافی مواد غذایی مختلف می‌شود.
احتمالا در مورد راه‌های مختلف درمان تهوع و استفراغ بارداری مانند رژیم غذایی، داروهای مختلف و تزیق سرم تا کنون زیاد مطلب شنیده یا خوانده‌اید. اما ما در اینجا یک روش درمانی مکمل به شما معرفی خواهیم کرد. آروماتراپی یا رایحه‌درمانی!

آروماتراپی یا رایحه‌ درمانی چیست؟

آروماتراپی نوعی طب مکمل است که شامل استفاده از روغن‌های مفید استخراج شده از گیاهان برای افزایش سلامت و به طور کلی آرامش می‌باشد. آروماتراپی برای هزاران سال توسط مصری‌های باستانی، یونانی، چینی، هندی‌ ها و رومی ها برای کاهش درد و رنج و الهام بخش آرامش استفاده شده است.

در رایحه درمانی یا آروماتراپی، روغن‌های معطر با روغن‌های رقیق‌کننده ترکیب می‌شوند تا بتوان برای ماساژ از آن‌ها استفاده کرد. همچنین می‌توان با استفاده از یک بخارساز عطر آن‌ها را پخش و استنشاق نمود. اثرات آروماتراپی می‌تواند وسیع باشد، از کمک به کاهش بی‌خوابی تا تسکین حالت تهوع.

ویژگی‌های درمانی نعناع‌ فلفلی

نام علمی نعناع‌ فلفلی Mentha piperita است. این گیاه یک گیاه معطر است و می‌توان از آن به عنوان ضد گرفتگی عضلات، مسکن درد، ضدافسردگی، شیرافزا، آرام‌بخش و بهبوددهنده‌ی عفونت‌های تنفسی و ادراری، اسهال، دیابت، تهوع بارداری و دردهای قاعدگی استفاده کرد .

برای استحصال اسانس روغنی نعناع‌ فلفلی بخش‌های هوایی گیاه را تقطیر می‌کنند. استنشاق این اسانس می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش را بهتر کند و تب را نیز پایین بیاورد. نعناع‌ فلفلی جزء داروهای  گروه B2 است. در ادامه در مورد این رده‌بندی اطلاعاتی ارائه شده است.

رده‌بندی داروهای دوران بارداری

  • گروه A:  مطالعات کنترل شده نشان می دهد هیچ خطر و یا هیچ شواهدی از آسیب پیدا نمی کند.
  • گروه B:  مطالعات حیوانی هیچ خطری را نشان نمی دهد، اما مطالعات کنترل شده بر روی زنان باردار وجود ندارد.
  • گروه C:  مطالعات حیوانی خطر ابتلا به جنین را نشان داده است، مطالعات کنترل شده در زنان وجود ندارد یا مطالعات در زنان و حیوانات در دسترس نیست.
  • گروه D:  شواهد مثبتی در مورد خطر بالقوه جنین وجود دارد، اما مزایای استفاده در زنان باردار با وجود خطر (به عنوان مثال وضعیت تهدید کننده زندگی به مادر) قابل قبول است.
  • گروه X:  مطالعات انجام شده در حیوانات یا انسان ها اختلالات جنینی را نشان داده یا شواهدی از خطر جنین وجود دارد. این دارو در زنان حامله یا حامله ممکن است در معرض خطر باشد.

نعناع‌ فلفلی جزء داروهای  گروه B2 است. اسانس نعناع‌ فلفلی در لیست سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) امن (GRAS) معرفی شده است.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.