محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به ساخت نمونه آزمایشگاهی زیست‌حسگری شده‌اند که می‌تواند میزان انسولین خون را بدون نیاز به آماده‌سازی نمونه، با حساسیت و دقت بالایی تعیین کند. در ساخت این زیست حسگر از نانوذرات طلا استفاده شده است.

به نقل از ستاد ویژه توسعه فنآوری نانو، پروفسور علی اصغر انصافی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، هدف از این تحقیق را ساخت یک حسگر زیستی (بیوحسگر) حساس و انتخابی جهت اندازه‌گیری انسولین معرفی کرد و گفت: «انتخابگری بالای این زیست حسگر بدون نیاز به عملیات خاص روی نمونه‌ی مورد نظر و آماده سازی، از مهم‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود.

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست که اگر به آن توجه کافی نشود، خطرات جبران ناپذیری برای فرد بیمار در بر دارد.

طبق آمارهای جهانی، در هر ۱۰ ثانیه دو نفر در به دیابت دنیا مبتلا می‌شود و در هر ۸ ثانیه یک نفر جان خود را از دست می‌دهد. موضوع امیدوارکننده درباره این بیماری این است که با کنترل میزان انسولین، می‌توان براحتی آن را کنترل کرد.

انسولین یکی از مهم‌ترین هورمون‌هایی است که در بدن ترشح می‌شود و افزون بر کنترل قند خون، نقشی اساسی بر بسیاری از فعالیت‌های سوخت و ساز بدن نیز دارد. لذا اندازه‌گیری و کنترل مقدار انسولین در افراد سالم و بیمار، نقش پررنگی در کنترل بیماری دیابت ایفا می‌نماید.

انصافی در خصوص توانایی‌های این حسگر اضافه کرد: «این زیست حسگر قادر است مقدار انسولین را در محدوده‌ی ۱ تا ۱۰۰۰ نانومول بر لیتر با دقت بالایی اندازه‌گیری کند. حساسیت و انتخابگری بالا از دیگر مزیت‌های این حسگر است. لذا کاربرد آن در در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی بسیار مفید فایده خواهد بود.»

به گفته انصافی، در ساخت این زیست حسگر، ابتدا پلیمر پلی ارتوفنیلن دی امین، به طریق الکتروشیمیایی در سطح نانوذرات طلا، که روی بستر مغز مداد نشانده شده بود، قرار داده شده است. سپس تک رشته DNA خاص حساس به انسولین، از طریق پیوند سولفیدی بر روی بستر فوق متصل گردیده است.

مطالعات نشان داده که در حضور یون منیزیم، انسولین پس از برهمکنش با زنجیره DNA یک قفس چهار وجهی ایجاد می‌نماید. این تغییر ساختمان به عنوان ابزار تشخیص انسولین در مقادیر کم به روش امپدانس الکتروشیمیایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نتایج این تحقیق در جلد ۱۵۹ مجله Colloids and Surfaces B: Biointerfaces به چاپ رسیده است.

منبع: فروشگاه آنلاین هزار و چهل گیاه

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.