علایم سرطان

علائم هشدار دهنده سرطان که می باید به آن توجه شود‎

علائمی که در این مقاله به آن اشاره می شود لزوماً نشانه سرطان نیست. و قصد ما این نیست که شما را نگران کنیم. با این وجود می بایست در صورت مشاهده، آنها را جدی بگیرید. و به پزشک مراجعه نمائید.

۲۰۰ نوع مختلف سرطان وجود دارد که شایع ترین آنها شامل این موارد هستند. پروستات، تخمدان، ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ، پانکراس، کلیه، اندومتر، رحم، خون و پوست. از آنجایی که بسیاری از این سرطانها در مراحل اولیه تشخیص داده نمی شوند. عمدتاً باعث مرگ می گردند.

۱٫ کاهش وزن یک باره

کاهش وزنِ یکباره مشخصه تومورهای توده ای ( مثل پستان و ریه) می باشد. کاهش وزن معمولاً زمانی روی می دهد که سرطان به کبد می رود. و عملکرد کبد را ضعیف می کند. (کبد مسئول تنظیم اشتها و دفع مواد سمی است). کاهش وزن همچنین می تواند نشانه سرطانهای دستگاه گوارش مثل سر طان کولون باشد. ۴۰% از افرادی که با مشکل سر طان تشخیص داده می شوند دارای کاهش وزن هستند. و ۸۰% از افرادی که در مراحل پیشرفته سرطان هستند کاهش وزن دارند.

۲٫ تب یا عفونت دائم

گرچه تب های کوتاه مدت نشانه ای از سر طان نیست. تب های طولانی می تواند نشانه سرطانهای خونی باشد.

۳٫ خستگی و ضعف

اگر خستگی شما حتی پس از خوابیدن برطرف نمی شود. بهتر است با پزشک خود مشورت نمائید.

۴٫ صدای خس خس هنگام تنفس

گرچه بیماری های مختلفی می تواند این حالت را ایجاد کند. اما اگر توده ای در ریه باشد با تنگ کردن راه های هوایی می تواند صدای خس خس ایجاد نماید.

۵٫ درد در سینه و سرفه های مداوم

سرطانهای خونی و ریه می تواند به همراه سرفه های مداوم باشند. همچنین دردهایی در قفسه سینه که می تواند به سمت شانه و بازو کشیده شود ممکن است نشانه این نوع از سرطانها باشد. ضمناً اگر صدای فرد خشن شده و با سرفه های طولانی تر از قبل همراه است. (به ویژه اگر سیگار می کشید و یا سابقاً سیگاری بوده اید). می تواند نشانه سر طان ریه، حنجره، مری یا تیروئید باشد.

۶٫ نفخ

نفخ شکمی یکباره می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. (به ویژه اگر با حالت پر بودن شکمی، دردهای لگنی و شکم متورم همراه باشد).

۷٫  احساس سوزش در قفسه سینه

این حالت بیشتر در زمان ترش کردن یا رفلاکس روی می دهد. اما اگر طولانی مدت باشد می تواند نشانه سر طان مری یا مری بارت باشد. ( نوعی تغییر حالت بافت مری که می توان پیش زمینه بروز سرطان شود)

۸٫ مشکلات روده

تغییر در حرکات روده که برای یک ماه یا بیشتر به طول انجامد. و دلیل مشخصی نیز برای آن وجود نداشته باشد. می تواند نشانه سرطان روده باشد. (به ویژه در افراد مسن).

۹٫ مشکل در بلع

احساس گیر کردن غذا در گلو یا سینه که با گذشت زمان بدتر شود. می تواند نشانه سرطان مری یا گلو باشد. همچنین احساس سوختن در حین بلع می تواند نشانه این نوع سرطان ها باشد.

۱۰٫ یرقان

گرچه یرقان ( زردی در پوست و چشم) می تواند نشانه مشکلات کبدی یا کیسه صفرا باشد. اما ضمناً می تواند نشانه سر طان پانکراس نیز باشد.

۱۱٫ توده غیر معمول یا تورم

وجود توده های غیر معمول در کشاله ران، بیضه ها، سینه، شکم، گردن، زیربغل یا سایر قسمتها می بایست توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. (به ویژه اگر بیش از سه هفته باقی بمانند).

بعضی وقتها یک توده یا عقده لنفاوی بزرگ شده در زیر بازو می تواند نشانه سرطان سینه باشد. همچنین سینه های متورم، زخم یا قرمزی می تواند نشانه این نوع بیماری باشد.

۱۲٫ خال ها یا لکه های پوستی جدید یا قدیمی که تغییر اندازه داده اند

اگر تغییراتی در اندازه، لبه ها تقارن یا رنگ خالها یا لکه های پوست ایجاد شود می باید به پزشک مراجعه نمائید. همچنین زخمهایی که در پوست بهبود نمی یابند می بایست جدی گرفته شوند.

۱۳٫ تغییرات ناخن

تغییرات غیر معمول در ناخن می تواند نشانه سرطانهای مختلفی همچون ریه، پوست یا کبد باشد. لکه های سیاه یا قهوه ای زیر ناخن می تواند نشانه سرطان پوست باشد. پا و یا انگشتان چماقی می تواند نشانه سرطان ریه باشد. ناخن های سفید یا رنگ پریده می تواند نشانه مشکلات کبدی (از جمله سرطان کبد) باشد.

۱۴٫ درد در شکم یا لگن

درد در ناحیه پائین شکم یا لگن می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. زنانی که هیچ وقت بچه نداشته اند و یا قبلاً  خود و یا خانواده شان سابقه سرطان داشته اند دارای ریسک بالاتری هستند.

۱۵٫ دردهای عجیبی که بیش از یک ماه باقی بمانند

اگر درد شما بیش از یک ماه به طول بینجامد می تواند نشانه سرطان استخوان و یا بیضه باشد.

۱۶٫ خون ریزی که طبیعی نباشد

  • خون در ادرار می تواند ناشی از سرطان کلیه یا مثانه باشد.
  • خون در مدفوع می تواند نشانه سرطان روده باشد.
  • خون ریزی پس از پایان قائدگی و یا در میانه قائدگی می تواند نشانه سرطان رحم باشد.
  • خون ریزی همراه سرفه می تواند نشانه سر طان ریه باشد.
  • استفراغ خون آلود می تواند نشانه سرطان مری یا معده باشد.
  • خون ریزی و کبودی زیاد می تواند نشانه سرطان خون باشد.

این علائم جزو مهمترین علائم سرطان هستند. با تشخیص به موقع می توان درمان را سریعتر آغاز کرد. و به درمان بسیار امیدوار بود. ضمن اینکه می بایست توجه نمائید که امروزه بسیاری از سرطانها قابل درمان هستند.

مطلب از دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست استاد دانشگاه
همیشه سلامت باشید.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.