التهاب لثه

مطالعات نشان می دهد التهاب لثه شدید یعنی تورم و قرمزی آن می تواند یک علامت اولیه از دیابت نوع ۲ باشد. چیزی حدود ۵۰۰ میلیون انسان در سرتاسر جهان با دیابت دست و پنجه نرم می کنند و انتظار می رود این تعداد رو به فزونی باشد.

بر اساس تحقیقات محققان تعداد زیادی از افرادی که دچار دیابت هستند خود از این موضوع مطلع نیستند. به طوری که مثلاً تخمین زده می شود ۳۷ درصد از بالغین جمعیت آمریکا در مرحله پیش دیابت باشند.

رابطه التهاب لثه و دیابت

در تحقیقی که در مجله BMJ به چاپ رسیده است نشان داده شده که التهاب لثه شدید می تواند نشانه علائم اولیه دیابت باشد. از این رو پیشنهاد می دهد که در مطب های دندانپزشکی از افرادی که این مشکل التهاب لثه شدید دارند یک تست ساده قند خون صورت گیرد. تا بدین طریق بتوانیم کسانی که این بیماری را دارند و خود نمی دانند شناسایی نمائیم.

جالب آنکه افرادی که مبتلا به التهاب لثه شدید بودند شاخص توده بدنی (BMI ) (این شاخص میزان توده چربی بدن را نشان می دهد) بالاتری داشتند. در تحقیق فوق به طور تصادفی ۱۲۶ بیماری که به مطب دندانپزشکی آمدند را انتخاب نموده، پس از تحلیل داده ها مشخص شد عمده کسانی که از این تعداد دیابت داشتند از میان کسانی هستند که التهاب لثه شدید دارند.

از سوی دیگر تعداد زیادی از افرادی که فرم های خفیف یا متوسط التهاب لثه داشتند در مراحل پیش دیابت بودند. از آنجایی که تشخیص زود هنگام دیابت می تواند از عوارض بعدی آن ممانعت به عمل آورد، لذا این روش تشخیصی می تواند در تشخیص زود هنگام دیابت بسیار مفید باشد.

دیابت بیماری است که با گذشت زمان می تواند به قلب، کلیه، چشم، عروق خونی و خلاصه همه اعضاء و جوارح بدن آسیب جدی برساند. این در حالی است که می توان مانع از بروز دیابت شد و در صورت بروز آن را با تشخیص به موقع کنترل نمود.

کنترل دیابت با داروهای گیاهی

داروهای گیاهی امروزه به عنوان یکی از آسان ترین، کم هزینه ترین و بی ضرر ترین روشهای پیشگیری و درمان دیابت شناخته می شوند. چندین و چند داروی گیاهی برای پیش گیری و درمان دیابت وجود دارد که از آن جمله :
گشنیز خشک، تخم کتان، شکرشفا، تخم شنبلیله، قره قاط، گزنه خشک، اسفرزه، هندوانه اوجهل، چای سبز، آویشن، کلپوره، برگ گردو، سیر، خارمریم و … را می توان نام برد.

شما می توانید تمامی این گیاهان را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از عطاری آنلان هزار و چهل گیاه بخواهید و درب منزل تحویل بگیرید.
مراقب سلامت خود باشید.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.