تصویر یک مرد دارای افسردگی

بروز افسردگی در جامعه ما رو به فزونی است. از سوی دیگر  کشور ما ایران از جمله کشورهایی است که آمار مشکلات قلبی عروقی در آن بسیار بالاست. گفته می شود هر ۳۰ ثانیه یک نفر دچار سکته قلبی می شود.

افسردگی ، حمله قلبی و مرگ

در تحقیقی که در آمریکا صورت گرفته نشان داده شده افرادی که همراه با مشکلات قلبی عروقی خود افسردگی هم دارند شانس اینکه فوت نمایند دو برابر است. در این تحقیق ۲۵۰۰۰ بیمار مورد مطالعه قرار گرفتند و مشخص شد افرادی که در حین داشتن مشکلات قلبی عروقی دچار افسردگی بودند احتمالی معادل دو برابر بیشتر برای مرگ و میر داشتند.

با توجه به یافته های این تحقیق ، محققان توصیه می کنند که پزشکان در مورد درمان افسردگی در بیمارانی که دچار مشکلات قلبی هستند جدیت بیشتری داشته باشند.

عوامل سکته قلبی

چندین عامل در بروز سکته قلبی و مغزی نقش دارند. از جمله این عوامل می توان به بالا بودن چربی خون، بالا بودن فشار خون و دیابت اشاره کرد. از سوی دیگر افسردگی نیز شانس بروز مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس این مطالعه مهم نیست که افسردگی در کوتاه مدت روی داده باشد یا در دراز مدت. در هر صورت این یک عامل خطرناک است که دائماً باید مورد بررسی قرار گیرد. پیامی که این تحقیق در پی دارد این است که بیمارانی مشکلات قلبی عروقی باید به طور دائم از نظر داشتن افسردگی مورد غربالگری قرار بگیرند. و اگر مشخص گردید که افسرده هستند باید متعاقباً درمان های مناسب در این زمینه را دریافت نمایند.

شاید وقت آن رسیده است به سلامت خود و خانواده تان کمک کنید. عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه با بهره گیری از دانش درمانگران گیاهی برای هر یک از این بیماری ها بسته های گیاهی فوق العاده ای ارائه داده است. این بسته ها شامل بسته های ضد دیابت، ضدافسردگی، ضد فشار خون و کاهنده چربی خون می باشند.

چند توصیه سلامتی

– مصرف روزانه میوه جات و سبزیجات را جدی بگیرید.

– روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی در هوای آزاد می تواند بسیار به سلامت شما کمک کند.

– برای خود یک ظرف سالاد درست کنید، روی آن روغ زیتون و کمی تخم آفتابگردان بپاشید.

– زندگی را سخت نگیرید، به خانواده و دوستانتان یک لبخند مهربانانه هدیه دهید.

– مطالعه کنید، مطالعه به جوان ماندن مغز شما کمک می کند.

– خواب مناسبی داشته باشید، متخصصان میزان ۹-۷ ساعت خواب روزامه را توصیه می کنند.

سلامتی گرانبهاترین نعمتی است که خداوند به ما داده است. مراقب سلامتی خود باشید.

این مطلب توسط دکتر رضا دهقانی، فارماکولوژیست و استاد دانشگاه، تهیه شده است.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.