امید به زندگی

دانشمندان با استفاده از یک رویکرد جدید پیش بینی می کنند که امید به زندگی در کشورهای توسعه یافته همچنان افزایش خواهد یافت. طبق این پیش بینی میزان امید به زندگی زنان در کشور کره جنوبی تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۹۰ سال خواهد رسید.

ایالات متحده که پیش از این در میان کشورهای با درآمد بالا پایین ترین میزان امید به زندگی را داشت، بر اساس این پیش بینی باز هم سقوط بیشتری را تجربه خواهد کرد.

این مطالعه که توسط کالج امپریال لندن و در همکاری با سازمان بهداشت جهانی (WHO) انجام شده است در Lancet منتشر گردید. تیم مطالعه کننده از ۲۱ مدل بر اساس روش های پیش بینی آب و هوا برای تجزیه و تحلیل الگوهای دراز مدت مرگ و میر و طول عمر در ۳۵ کشور صنعتی استفاده نموده و نتایج را با هم ترکیب کردند.

این نتایج نشان می دهند که امید به زندگی نوزادان متولد شده در سال ۲۰۳۰ در:

  • کره جنوبی ۹۰٫۸ سال، فرانسه ۸۸٫۶ سال، و ژاپن ۸۸٫۴ سال خواهد بود، در صورتی که آنها دختر باشند. و در
  • کره جنوبی ۸۴٫۱ سال، استرالیا ۸۴٫۰ سال، و سوئیس ۸۴٫۰ سال خواهد بود، اگر آنها پسر باشند.

پژوهشگر اصلی این مطالعه مجید عزتی، استاد دانشکده بهداشت عمومی در اِمپریال کالج لندن، می گوید: “بسیاری از افراد بر این باور هستند که ۹۰ سال حد نهایی امید به زندگی است، در صورتی که این مطالعه نشان می دهد ما این مانع ۹۰ سال را خواهیم شکست.”

وی اضافه می کند، “من باور ندارم که ما در هر جایی در نزدیکی حد بالایی امید به زندگی هستیم، اگر چنین حدّی وجود داشته باشد.”

پروفسور عزتی و همکاران توصیه می کنند که افزایش امید به زندگی چالش های بزرگی را در ارائه خدمات بهداشتی و اجتماعی و حقوق و مزایای بازنشستگی برای این کشورها به وجود خواهد آورد. آنها باید سیاست های خود را بر این اساس منطبق نمایند و سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند تا مطمئن شوند که می توانند از پیری سالم حمایت کنند.

ایالات متحده از قافله عقب مانده است

در حالیکه پژوهشگران پیش بینی می کنند امید به زندگی در همه این ۳۵ کشور افزایش خواهد یافت، اما میزان این افزایش متغیر است.

برای مثال، ایالات متحده احتمالاً بهبود اندکی را تجربه خواهد کرد. میزان افزایش برای این کشور ۲٫۱ سال برای زنان (از ۸۱٫۲ در سال ۲۰۱۰ تا ۸۳٫۳ در سال ۲۰۳۰) و ۳٫۰ سال برای مردان (از ۷۶٫۵ تا ۷۹٫۵) خواهد بود.

امید به زندگی در ایالات متحده پیش از این کمتر از هر کشور دیگری در میان این ۳۵ کشور با درآمد بالا قرار داشت، و این پیش بینی ها نشان می دهند که انتظار می رود رتبه این کشور باز هم سقوط بیشتری را تجربه کند. در سال ۲۰۳۰ آمریکا میزان امید به زندگی مشابه کشورهای با درآمد متوسط مانند کرواسی و مکزیک خواهد داشت.

رتبه بندی این ۳۵ کشور برای پیش بینی افزایش امید به زندگی از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۳۰ آمریکا را در رتبه چهار تا مانده به آخر قرار می دهد. سایر کشورهایی که در پایین این لیست جا خوش کرده اند به ترتیب عبارتند از: مقدونیه، بلغارستان و ژاپن (با پیش بینی افزایش به ترتیب ۱٫۴، ۱٫۵ و ۱٫۸ سال برای زنان) و مقدونیه، یونان و سوئد (با به ترتیب ۲٫۴، ۲٫۷ و ۳٫۰ برای مردان).

کره جنوبی پیشتاز

در مقابل، کشورهایی هستند که در آنها میزان امید به زندگی احتمالاً بیشترین افزایش قابل توجه را خواهد داشت.

یک دختر بچه که در سال ۲۰۳۰ در کره جنوبی متولد می شود می تواند انتظار داشته باشد که ۶٫۶ سال یا در اسلوونی ۴٫۷ سال یا در پرتغال ۴٫۴ سال نسبت به متولدین سال ۲۰۱۰ بیشتر عمر کند. برای پسر بچه ها بالاترین میزان پیش بینی افزایش امید به زندگی عبارت است از: ۷٫۵ سال در مجارستان، ۷٫۰ سال در کره جنوبی، و ۶٫۴ سال در اسلوونی.

به گفته محققین افزایش زیاد امید به زندگی در کره جنوبی می تواند در نتیجه رشد مداوم در وضعیت اقتصادی این کشور باشد. این امر سبب شده تا کودکان تغذیه بهتری داشته باشند و افراد بیشتری در همه رده های سنی دسترسی بهتری به مراقبت بهداشتی و تکنولوژی پزشکی داشته باشند.

برعکس، آنها بر این باور هستند که نابرابری زیاد در دسترسی به خدمات مراقبت های بهداشتی همگانی از جمله دلایلی است که باعث شده آمریکا در این رتبه بندی سقوط کند.

افزایش طول عمر

محققین امید به زندگی یک کشور را در تولد با ارزیابی سنی که افراد در کل جمعیت می میرند محاسبه کردند. برای مثال، کشورهایی با نرخ بالای مرگ و میر در میان کودکان احتمالاً میانگین امید به زندگی پایین تری خواهند داشت. نسبت به کشورهایی که در آنها جوانان در اثر آسیب و خشونت از دنیا می روند.

علاوه بر محاسبه امید به زندگی در تولد، تیم مطالعه همچنین محاسبه نمود افرادی که در سال ۲۰۳۰ به سن ۶۵ سال می رسند چند سال بیشتر احتمال دارد که زندگی کنند. آنها دریافتند که در ۱۱ کشور از میان ۲۵ کشور، زنان پیر احتمال دارد که یک ۲۴ سال دیگر هم عمر کنند، و در ۲۲ کشور، مردان پیر احتمال دارد که ۲۰ سال دیگر هم عمر کنند.

نتیجه مطالعه

به طور خاص، نتایج نشان می دهند که:

  • پنج کشوری که در آنها مردان ۶۵ ساله در سال ۲۰۳۰ احتمال دارد که بیشترین طول عمر را داشته باشند عبارتند از: کانادا (۲۲٫۶ سال بعد از ۶۵ سالگی)، نیوزلند (۲۲٫۵ سال)، استرالیا (۲۲٫۲ سال)، کره جنوبی (۲۲٫۰ سال)، و ایرلند (۲۱٫۷ سال).
  • پنج کشور با بالاترین میزان امید به زندگی برای زنان پیر ۶۵ ساله در سال ۲۰۳۰ عبارتند از: کره جنوبی (۲۷٫۵ سال)، فرانسه (۲۶٫۱ سال)، ژاپن (۲۵٫۹ سال)، اسپانیا (۲۴٫۸ سال)، و سوئیس (۲۴٫۶ سال).

به گفته محققین این نتایج نشان می دهند که در اغلب کشورهای پیشرفته، جمعیت سالخوردگان به رشد خود ادامه خواهند داد.

پیش بینی های ما در مورد افزایش طول عمر موفقیت های بهداشتی و سلامت عمومی ما را برجسته می کنند. با این حال، این مهم است که سیاست هایی برای حمایت از جمعیت سالخورده نیز مقرر گردند. به طور خاص، ما هم باید سیستم های مراقبت بهداشتی و اجتماعی خود را تقویت کنیم و هم مدل های جایگزینی نظیر مراقبت در منزل به کمک فناوری را ایجاد نماییم.

پروفسور مجید عزتی.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره احسان رضایی

تیم تحریریه هزار و چهل گیاه با بهره‌گیری از دانش افرادی که قریب بیش از چهل سال سابقه درخشان در فروش و توزیع مرغوبترین گیاهان دارویی و ادویه‌جات در سطح کشور دارند اقدام به عرضه و توزیع گیاهان داروئی و ادویه‌جات به شیوه‌ای نوین نموده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.