ریسک استرس در زنان

همه ما نقش مصرف میوه و سبزی را در سلامت و کاهش استرس می دانیم. مقاله حاضر این بار به دلیلی متفاوت شما را تشویق می کند تا میوه و سبزیجات مصرف نمائید. در این مقاله توضیح خواهیم داد که مصرف ۷ وعده میوه و سبزیجات در طول روز می تواند استرسهای روانی را به ویژه در خانم ها به میزان زیادی کاهش دهد.

بر اساس تحقیقات موسسه روانشناسی آمریکا حدود سه چهارم از افراد بالغ در آمریکا حداقل یک بار در ماه با نشانه های اضطراب مواجه هستند. همچون زودرنجی، خشم، عصبی بودن، اضطراب و افسردگی. استرس نه تنها باعث آسیب های روانی که باعث آسیب های جسمی نیز می شود.

مثلاً بر اساس تحقیقی نشان داده شده که استرس می تواند باعث چاقی، افزایش فشار خون، مشکلات قلبی و دیابت شود. جالب است بدانید استرس می تواند روی ژن های فرد هم اثر گذاشته و به نسل بعد هم منتقل شود. به صورتی که اگر مادری دچار استرس باشد احتمال اینکه فرزندی دچار استرس به دنیا بیاورد وجود دارد.

البته نمی توان از استرس فرار کرد. مانند استرسهایی که ناشی از وضعیت مالی، مشکلات کاری، خانوادگی و غیره هستند. که همگی ما با آنها مواجه هستیم.

مصرف میوه و سبزی می تواند ریسک استرس را به ویژه در زنان را کاهش دهد

در مطالعه جدیدی نشان داده است که یک کار ساده و آن اضافه کردن میوه و سبزیجات به رژیم غذایی می تواند مقدار زیادی از استرسهای ما را به ویژه در خانم ها کاهش دهد. ما می توانیم با تنظیم هزینه ها و خودداری از هزینه های غیر ضروری آن را صرف بهبود سلامت خود نماییم.

در این تحقیق حدود ۶۰ هزار نفر زن و مرد بالای ۴۵ سال مورد بررسی قرار گرفته. نشان داده شد مصرف ۳ تا ۴ وعده میوه روزانه می تواند استرس را ۱۲% کاهش دهد. و اگر وعده های میوه و سبزیجات را به ۵ تا ۷ برسانیم این درصد به ۱۴% می رسد. جالب آنکه این درصد در خانم ها به ۲۳% می رسد.

نتایج شگفت آور است. این بدان معناست که خوردن ۵ تا ۷ وعده میوه می تواند بیش از یک پنجم استرسهای خانم ها را مرتفع نماید. محققان هنوز دلیل این امر را نمی دانند اما معتقدند میوه و سبزیجات می تواند تغییرات هورمونی خاصی را در مغز ایجاد نماید. این تغییرات می توانند عامل زمینه ای این اثرات باشند.

گرچه محققان این مطالعه تاکید می کنند که برای درک بیشتر این موضوع هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است. مصرف بیش از ۷ وعده اثرات بیشتری روی میزان استرس نداشته است.

تیم تحریریه فروشگاه آنلاین هزار و چهل گیاه روزها و شبهای خوشی را برایتان آرزو می کند.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.