آسم

آسم بیماری است که در آن راه های هوایی دچار التهاب ( تورم و پرخونی) است. راه های هوایی تنگ شده و موکوسی بیشتر از حالت طبیعی ترشح می کند. لذا فرد با تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه روبرو می باشد. از هر ۱۲ نفر حدوداً یک نفر به این بیماری مبتلاست که این تعداد به طرز نگران کننده ای در جوامع در حال افزایش است.

برآوردهای انجام شده بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ در ایالات متحده آمریکا در حدود ۴٫۳ میلیون نفر افزایش در افراد مبتلا به این بیماری را نشان می دهد. بر اساس این برآورد از هر ۱۲ نفر آمریکایی یک نفر به بیماری آسم مبتلا است. که معادل ۲۵ میلیون نفر می شود. در سال ۲۰۰۷، تعداد ۳۴۴۷ نفر در آمریکا بر اثر بیماری جان خود را از دست دادند.

عوامل زیادی می توانند آسم را تحریک کنند مثل گرده گلها، گرد و خاک، موی حیوانات، بعضی داروها و غیره.

درمان جدید برای آسم

درمانهای کنونی اگر چه موثر ولی در موارد آسم شدید به صورت ۱۰۰ درصد پاسخ نمی دهند. به تازگی در تحقیقی که در مجله Allergy and Clinical Immunology به چاپ رسیده نشان داده شده که پروتئین HMGB1 می تواند به عنوان نقطه کلیدی برای درمان بهتر آسم مورد دقت بیشتر قرار گیرد.

این همان پروتئینی است که به نسخه برداری DNA کمک می کند و از سلولهای ایمنی راه های هوایی ترشح می شود. ترشح آن باعث می شود میزان موکوس بیشتری ترشح گردد. با توجه به این یافته ها  محققان امیدوارند در آینده نه چندان دور داروهای جدیدتری برای آسم وارد بازار داروئی گردد.

نگارنده مطلب : دکتر رضا دهقانی، استاد دانشگاه، فارماکولوژیست

عطاری آنلاین هزار و چهل گیاه ارائه دهنده مرغوبترین گیاهان دارویی آماده تامین و ارسال هرگونه گیاهان داروئی به اقصی نقاط ایران می باشد. شما می توانید به صورت آنلاین و یا یک تماس گیاهان دارویی مد نظر خود را درب منزل تحویل بگیرید.

لطفاً برای ارتقاء سلامت جامعه این مطلب را به اشتراک بگذارید
درباره رضا دهقانی

دکتر رضا دهقانی، دکتری تخصصی فارماکولوژی، استاد دانشگاه == ارتباط مستقیم از طریق ایمیل dr.rezadehghani7@yahoo.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.